Toki'de En Çok Rastlanan Arızalar


0

Toki son yıllarda birçok dar gelirli ailenin ev sahibi olma hayallerini gerçekleştirdi. Yapsat müteahhitlerine oranla çok düşük fiyatlar ile ev sahibi olma şansı sağlayan Toki daire teslimi sonrası yaşanan problemlerin çözümünde ise adeta sınıfta kalmaktadır. Durumun ne kadar vahim olduğu   Cimer üzerinden toki evlerine yapılan şikayetlerde gözler önüne serilmektedir. Özellikle kronik bir hal alan arızalar vatandaşları adeta evi aldığına bin pişman etmektedir. Su tesisatı kaçakları en çok rastlanan durumlardan olup komşuyu komşuya düşürmektedir. Seri üretim denilebilecek toki evlerinde 2 sene gibi bir sürede binlerce ev yapılması beraberinde düşük kalitede sonuç getirmektedir. Bunun üzerine hatalardan ders çıkarmayan toki projeleri kendini olumlu yönde revize etmemekte bu sorunların standart haline gelmesine sebep olmaktadır. Sizin için Toki evlerinde en çok rastlanan arıza ve hatalı imalatları araştırdık. Son olarak ise Toki projelerinde yapılması gereken revizelere yönelik bir çalışmamız oldu. Dilerseniz madde madde toki arıza ve hatalı imalatlara geçelim.

Temiz Su Tesisatı Kaçakları

Toki evlerinde en çok rastlanan arıza türlerinin başında gelmektedir. Çoğu zaman hatalı montaj kaynaklı olan bu problem en çok şikayet konusu olmaktadır. Müteahhit firmaların hataların giderilmesi için verilen süreyi sonuna kadar kullanması ise vatandaşın dairesine taşındığı ilk 6 aylık dilimi tam anlamı ile çileye çevirmektedir.

Pis Su Tesisatı Kaçakları

Temiz su tesisatı kaçaklarına göre daha az görülse de en büyük sıkıntı genelde bu sebeple yaşanmaktadır. WC de üst kat komşunuzun tuvaletinden gelen pisliği görmeniz hiç hoş ve sabredilecek bir durum değil…

Mobilya Eksikleri

Kullanılan malzeme sınıfı nedeni ile bu konuda sorun yaşamayan daire yok desek yanlış olmaz. Ayar tutmayan kapılar, Renk atan dolaplar ve daha nicesi… İlk iki maddeye göre bu madde dayanılması çok güç değil.

Alçı Boya Eksikleri

Çok sık görünse de en çabuk çözülen ve çözümü gecikse dahi problem yaşatmayacak eksik diyebiliriz. Genel itibari ile ilk bu problem çözülecektir. Fakat diğer eksiklerin olması nedeniyle çözümünü çokta umursamayacaksınız.

Seramik Dökülmesi

Mevsimsel şartlar, Hatalı Uygulama ve Düşük kalite malzeme kullanımı nedeni ile yaşanan bu sorunun çözümü en sıkıntılı süreçlerden olacaktır. Çok çeşitli ve serili ürün olması nedeniyle birkaç sene önce kullanılan seramiğin tekrar bulunması çözüm noktasında en çetin yol olarak göze çarpmaktadır.

Kırık Denizlik , Eşik Vs.

Doğal zenginliklerimizden olan mermer montajı sırasında çok çabuk zarar görebilmektedir. Bu durumun Daire sahipleri tarafından İdare edilmesi gerektiğini söylemek isteriz. Bu kaynakta tüm kaynaklar gibi sınırlı olup ufak tefek görsel eksiklikler ile değiştirilme talebi yapılacak kadar değersizleştirilmemeli. Kullanıma engel olacak boyutta deforme olanlar hariç.

Yazımızın uzamaması ve sıkıcı bir hal almaması nedeniyle Toki’de projelerinde birkaç değişiklik yaparak mevcut kalitenin nasıl arttırılabileceğine yönelik çözümlemelerimizi bir sonraki yazımıza bırakıyoruz. Sizinde tokiden eviniz var ise yaşadığınız sorunları yorum olarak yazarak Tokiden ev almak isteyenlere fikir sahibi olmaları için yardımcı olabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0