Tapulu Arazime İzinsiz Ev Yapıldı Ne yapmalıyım?


0

İnsan hayatı boyunca karşılaşabileceği en ilginç olumsuzluklardan biri olmaya aday durumlardan biri olsa gerek. Tapulu arazinize biri çıkıp ev yapma cüretinde bulunmuş Ya da yan komşu yapı inşası sırasında bilinçli, bilinçsiz sizin arsanıza taşacak şekilde inşaa etmişse ne yapmalısınız?  Doğal olarak sürekli karşılaşmayacağınız bu durumda başlangıçta ne yapmanız gerektiğini bilmiyor olacaksınız. Böyle bir durumu yaşadıysanız hemen yapmanız gereken nedir sorusunun cevabına geçelim.

Öncelikle kullanım hakkı sizde olan bir arazide sizden izinsiz herhangi bir yapım işi olmamalıydı bu sebeptendir ki Mahkeme yoluna başvurarak yıkım kararı çıkarttırabilir ya da maddi tazminat davası açarak haklarınızı kazanabilirsiniz.

İyi niyetli ya da kötü niyetli fark etmeksizin durum lehinize olacaktır. Kötü niyetli olarak inşaa edilen yapılarda yıkım kararının yanında kullanım süresi tespit edilerek kira bedeli de ödettirilebilir.

Arsa işgal davası açmak için Mahkemeye dilekçe vermelisiniz. İşgali gerçekleştirenler şahıs ise biliyorsanız isim soy isim; bu işgali yapan firma ise şirket ismi gibi bilgiler ile dilekçenizde açıkça beyan edilmelidir arsanızdan çıkarılması ve kullanım süresini kapsayacak şekilde kira bedeli istemek kaydıyla dilekçenizi teslim etmelisiniz. Mahkeme bilirkişi ile tespiti yaparak gereken kararı verir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0