Sorularla İnşaat Teknolojisi Ve İnşaat Teknikeri 


382
1.2k Paylaşım, 382 Beğeni

Sorularla İnşaat Teknolojisi Ve İnşaat Teknikeri

İnsaatteknolojisi.net olarak günümüz inşaat teknikleri, güncel inşaat haberleri gibi paylaşımlar yapmaktayız. Siz değerli takipçilerimizden gelen istekler ile de paylaşımlarımız zenginleşmektedir. Son olarak bir takipçimizin isteği doğrultusunda inşaat teknolojisi ve inşaat teknikerliği dosyamızı açmış bulunmaktayız. İki yıllık meslek yüksek okullarında eğitim alarak katılabileceğiniz bu meslek grubu ile tüm merak ettikleriniz bu yazıda sizlerle hazırsanız hemen başlayalım.

1 İnşaat Teknolojisi Nedir? İnşaat Teknikeri Nedir?

Ülkemizde inşaat fakülteleri inşaat mühendisleri yetiştirirken sektörün ara eleman niteliği taşıyan inşaat teknikerlerini ise meslek yüksek okulları yetiştirmektedir. Bu meslek Yüksek okullarından 2 yıllık eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayan yani mezun olma başarısı gösterenlere verilen unvan inşaat teknikeridir.

2 İnşaat Teknikeri Olmak İçin Kaç Derste Başarılı Olmak Gerekir?

Meslek yüksek okulları arasında değişiklik gösteren bu durum genel olarak 40 ders sayısı aralığındadır. Genellikle dersler 1 ve 2 olarak adlandırılmaktadır. Örneğin mukavemet 1 ve mukavemet 2 dersleri. Öğrenciler aynı zamanda Autocad, Probina , netcad gibi programların eğitimini de almaktadır.

3 İnşaat Teknikeri Nasıl Bir Eğitim Alır?

Önemli bir sorunun cevabına geldi sıra! İnşaat teknikerleri aslına bakarsanız inşaat mühendisleri ile hemen hemen aynı eğitimi görmektedir. Aralarında ki en büyük fark ise inşaat mühendisliğinde dersler derinlemesine işlenirken inşaat teknikerliğinde yani inşaat teknolojisi programında yüzeysel ve sıkıştırılmış olarak görmektedir.

4 İnşaat Teknolojisi Bölümünün Dezavantajı Nedir?

Şaşırtıcı bir durum daha burada ortaya çıkmaktadır. Bir önceki maddede inşaat teknikerliği derslerinin mühendislik derslerinin yüzeysel ve sıkıştırılmış versiyonu olduğundan bahsettik bu durum aslında bir dezavantaj durumu yaşatmaktadır. Zorluk derecesi artış gösteren bu durum aynı zamanda olası ders başarısızlık durumunda okulun uzaması anlamına gelmektedir. Kurtarma şansınız bir hayli azalmaktadır. Buna örnek olarak Betonarme yapılar dersinden kaldığınızı düşünelim bu 1. sınıf birinci dönem dersi ise telafisi için tek şansınız 2. sınıf 1 dönemdir. Benzer durum mühendislikte yaşanmış olsaydı okul süresi 4 yıl olduğu için kurtarma şansınız daha fazla olacaktı.

5 İnşaat Teknolojisi Taban Puanları 2019

İnşaat Teknolojisi(2 Yıllık) 2019 Taban Puanı 169’dur. Fakat sistemin sürekli değişmesi nedeniyle bu puanlar değişiklik gösterebilmektedir. Sayısal zekâ olan her öğrenci çok rahat bir şekilde bu eğitimi kazanabilir ve tamamlayabilir.

6 İnşaat Teknikeri Ne İş Yapar?

Diyelim ki, İnşaat Teknolojisi bölümünü kazandınız ve yıllar hızlıca geçti; Sonuç! siz artık bir inşaat teknikerisiniz. Asıl sorular şimdi başlıyor. Tüm inşaat teknolojisi bölümü mezunlarının ortak sorusu inşaat teknikeri ne iş yapar. Bu sorunun oldukça fazla cevabı vardır. Hemen kendimden örnekler vererek sizleri aydınlatayım. Ben 2011 mezunuyum inşaat sektörüne Van’da yaşanan depremler sonucunda başladım. Van Edremit de depremzedelere yapılan konutlarda bir yüklenici firmada çalıştım. Daha sonra Aynı firma ile Afyon Emirdağ’da Kredili yurtlar kurumu öğrenci yurdu projesinde bulundum ve daha nicesi. Şimdi sorumuzun geniş cevabına geçelim.

  • TOKİ müteahhitlerinde
  • Belediye projelerinde
  • Memur olarak

Kısacası inşaat ile alakası olan her imalatta her projede sizlerde varsınız.

7 İnşaat Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?

İnşaat Teknikerliği birçok iki yıllık mezunlara göre oldukça avantajlıdır. Hem iş bulma şansı yüksektir hem de maaşları diğer iki yıllık bölümlerin oldukça üzerindedir. 2019 yılı itibari ile inşaat teknikerleri 3000 lira maaş almaktadır. Üstelik bu rakam piyasanın taban fiyatıdır. Tabi ki bu fiyatın altına çalışanlar mevcuttur fakat bunlar istisnai durumlardır.

8 İnşaat Teknikerlerinin İnşaat Mühendislerine Göre Avantajı Var Mıdır?

İnşaat Teknikerlerinin Mühendisler karşısında ki birçok dezavantajına karşılık bir avantajı var ki! Çok önemli bir konudur. Çok büyük diyebileceğimiz şantiyelerde inşaat mühendislerinin imza yetkisi olası kazalarda onları birinci dereceden muhatap yaparken İnşaat teknikerleri İmza yetkileri olmayacağı için sorumlu olmayacaktır. Olası Ölümlü kazalarda son muhatap onlar olacaktır.

9 İyi Bir İnşaat Teknikerinin Hâkim Olması Gereken Mesleki Bilgiler Nelerdir?

Siz de takdir edersiniz ki inşaat bilimi uçsuz bucaksız bir deniz gibidir. En iyi bilenin bile bilmediği birçok konu alan mevcut olacaktır. Bu yüzden siz değerli meslektaşların bilmesi gereken konular en çok kullanacağınız bilgiler olacaktır. Diğer bilgilere işiniz düştüğü zaman araştırarak elde edebilirsiniz.

  • Temel düzeyde Autocad bilmeniz sizin çok işinize yarayacaktır.
  • Kaba ya da inceci olarak çalışabilirsiniz. Bu alanların en az bir tanesini iyi derecede bilmeniz gerekmektedir. İkisini bilmeniz bir projede çalışacağınız zamanı % 100 etkileyecektir.
  • Word, Exel gibi programları iyi derecede bilmelisiniz.
  • İnsan ilişkileri, Yöneticilik vasıfları bulunması gerekmektedir.
  • Tüm bunların üzerine birkaç imalat hakkında el beceriniz yarı ustalığınız olursa emin olun çok rahat bir meslek hayatı geçireceksiniz. Evet, belki çıkıp alçı çekmeniz istenmeyecek ama gerekli durumda ustanın elinden alçı malasını alabiliyorsanız bu sizi bir adım ileri götürecek hatta iş arkadaşlarınız arasında bile bu özelliğiniz artı puan sağlayacak.

10 İnşaat Teknikerliği İş İlanları Ve İş İmkânları

İnternet üzerinde binlerce ilan bulma imkanınız mevcut. İnşaat teknikerlerinin mühendislere göre diğer bir avantajı da bu maddede gizli. Çoğu firma inşaat mühendisi yerine inşaat teknikeri çalıştırarak aynı işi daha ucuza yaptırmayı tercih etmektedir. Ayrıca Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektöründe eleman ihtiyacı artarak devam etmektedir.

11 İnşaat Teknolojisi Mezunları Dikey Geçiş Sınavı İle Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

İnşaat teknolojisi bölümü mezunlarının en güzel şanslarından birisi de mezunların DGS yani dikey geçiş sınavı ile Mimarlık ve Mühendislik fakültelerine geçiş yapabilme haklarına sahip olmalarıdır. Bu sayede birçok dersten muaf olarak mimar ve mühendis olabilmektedirler.

Sorularınızı yorumlarınızda beklemekteyiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

382
1.2k Paylaşım, 382 Beğeni
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF