Enerji Kimlik Belgesinde Son Tarih

0
Çevre ve şehircilik bakanlığı enerji kimlik belgesi konusunda çalışmalarına devam ediyor. Daha önceden birçok tartışmanın gündeminde olan konu için mecliste soru önergeleri verildiği bilinmektedir. Gelişen son durumda ise 2020 yılına kadar Enerji kimlik belgesi almayan yapılar için kira ve satış yapılamayacak olması. Durum böyle olunca bizde sizler için konu hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Binaların enerji kullanımı verimi yalıtımı ve gaz salınımı sırasında performansı diye açıklayabiliriz.

2020 Tarihine Kadar Enerji Kimlik Belgesi Alınmaz İse Ne olacak?

Yazımızın giriş kısmında da ifade ettiğimiz gibi belgenin bu tarihe kadar alınmaması durumunda satış ve kiralama imkânsız üstelik cezai yaptırımda olacak.

Türkiye’de Enerji Kimlik Belgesi Alan Yapı Sayısı Giderek Artıyor

Türkiye’de Bu belgeye sahip olan yapı sayısı her gecen gün artış göstermektedir. Son rakam ise 1 Milyon civarındadır.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Enerji ve Tabi kaynaklar Bakanlığı tarafından yetki belgesine sahip olan firmalar aracılığı ile kolayca alınabilmektedir. Proje aşamasında ki yapılarda ise tasarım sırasında alınmaktadır. Bu konuda Enerji kimlik belgesi alacağınız firmanın yetkili firma olduğundan emin olmalısınız aksi takdirde alacağınız belge geçerli olmayacaktır.

Enerji kimlik belgesi Fiyatları ne kadar?

Bu sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Rekabet ortamında ve yapının m2 gibi özelliklerine göre fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Birden fazla yetkili firmadan fiyat istemek size daha uygun fiyatlara bu belgeyi alma şansı sağlayacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi için Hangi belgeler gereklidir?

  • Mimari proje
  • Isı yalıtım projesi
  • Elektrik Projesi
  • Mekanik proje

Belgenin Geçerlilik Süresi Kaç Yıl

Alınan belge 10 yıl geçerliliğini korumaktadır. Süre aşımı sonrası tekrar belge almanız gerekmektedir. Bu konu uzun süren tartışmalara neden olmuştur.

Ayrıca Enerji kimlik belgesinde A, B,C,D,E,F,G sınıfları bulunmaktadır. A sınıfı En yüksek verim alınan sınıftır. G sınıfı ise en düşük verim alınan sınıftır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0