Cinsel Hayatınızın Özel Kalması İçin! Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?


0

Not: Ses Yalıtımdeğerleri laboratuar test sonuçları doğrultusunda belirlenmelidir.

Çoğu kişinin rahatsız olduğu ama utanma çekinme gibi nedenlerden dolayı bir türlü dile getiremediği konulardan biriside üst kattan ya da yan daireden gelen seslerdir. Bu sesler kavga gürültü çocuk sesleri olabilir. Bu gibi durumlarda insanlar duvara vurup ya da direkt olarak sözlü uyarılarla bir şekilde ortak nokta bulabiliyor. Fakat durum bazen bu kadar olağan olmuyor. Aslında bahsedeceğimiz konuda olağan fakat kültürümüz bir şekilde bizi bu konuda sınırlıyor. Biz yazımızda bile konuya girişte zorlandık.Tüm evliliklerde yaşanan durum yani eşlerin cinsellik yaşamasından bahsediyoruz. İşte Tam olarak burada yalıtımın ismi Seks yalıtımı olmaktadır. Mutlaka sizin de başınıza gelmiştir.Gecenin bir saati tam uyumak üzereyken üst kattan ya da yan daireden kulağa hoş gelmeyen ve aslında en mahrum sesler yatak odanızda yankılanıyor. Bunun önüne geçmek için komşuya gitmenize gerek yok ya da şöyle söyleyelim sizin ilişkiniz özel kalabilir. Bunu küçük masraflar ile ses yalıtımı yaparak başarabilirsiniz.Peki, üst kata yan daireye gidecek ya da üst kattan yan daireden gelecek sesleri engelleyecek ses yalıtımını nasıl yapacağız.Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

DöşemedeSes Yalıtımı:

Politeilen Köpük; Ses yalıtımında kullanılır. Malzeme kalınlığı 15 mm olmalıdır. 26-36 dB arasında ses yalıtımı yapmaktadır. Döşemede yapılacak ses yalıtımı aynı zamanda ısı yalıtımı faydası da olacaktır. Ayrıca bu ses yalıtımı imalatı sonrası üzeri şap atılarak sağlam yüzey oluşturulmalıdır.

Döşemede Ses Yalıtımı Nasıl Uygulanır?

  • Ses yalıtımı için seçilen malzeme döşeme betonu üzerine serilir.
  • Üzerine şap atılır. Atılacak şap döşemede beton duvarda ise tuğla ile teması olmamalıdır.
  • Isı ve Ses köprüsü oluşturulmamasına dikkat edilmemelidir.
Not: Ses Yalıtım değerleri laboratuvar test sonuçları doğrultusunda belirlenmelidir.

Ortak Duvarlarda Ses Yalıtımı

Alçı Plaka Kaplı Cam Yünü Levhası: Duvarda Ses Yalıtım sağlamak için kullanılacak malzememizdir. 12.5+ 15 mm olarak uygulanmalıdır. Bu yine 26-36 dB ses yalıtımı sağlayacaktır.

OrtakDuvarlarda Ses Yalıtımı Nasıl Uygulanır?

Alçı plaka kaplı cam yünü ortak duvarın her iki yüzüne gelecek şekilde uygulanır ve üzerine alçı çekilerek düz yüzey sağlanır. Burada Önemli bir nokta ise Alçı plaka kaplı cam yününün dikeyde tek parça olmasıdır.

Not: Ses Yalıtım değerleri laboratuvar test sonuçları doğrultusunda belirlenmelidir.

Ses Yalıtımı Yaptırma Fiyatı Ne Kadar?

Tamam, ikna olduk ve ses yalıtımı yaptırmak istiyoruz. Peki,bunun maliyeti ne kadar olacak. Birçok kişiden gelen yorumlara baktığımda insanlar adına mı aldanarak bu düşünceye kapılıyor bilinmez ama büyük paralar harcamaları gerektiği yanılgısına düşmüştür. Bu imalat bölgesel olarak yaptırılabilmektedir.Yani sizin yatak odasının tavanı ile üst komşu yatak odası döşemesi ya da yan komşu ile ortak duvar. Kısacası tavan ve duvardan yaptıracağınız ses yalıtımı ortalama bir fiyat verecek olursak 2 bin lira civarında yaptırılabilir. Bu özel hayatın özel kalması için çok büyük bir maliyet değildir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0