Şantiyeci De Yaşar!


1

Şantiye Bir Hayat Şeklidir!

İşçisi, Ustası, Mühendisi, Teknikeri, Kalfası fark etmeksizin aynı sorunları birlikte yaşadığı, sorunlara beraber çözüm bulduğu inşaat alanına şantiye denir. Şantiye mühendisi, Şantiye şefi ya da işçi çoğu Zaman Bahtsız bedevilere şükür ettirecek bir hayat yaşamaktadır. Genelde inşaat işiyle uğraşan insanların işe başladığı süre ile emekli olacağı zaman aralığında mutlaka bu hayatı yaşar. Şantiyeci; inşaat mühendisi, inşaat teknikeri, Mimar işçi usta kalfa hepsi bu gruba girer. Kimi zaman şantiyede yaşayan kişidir, Kimi zamansa azıcık aklı varsa da kaybedecek olan kişidir. Şantiyede çalışan ırgat. Şantiyelerde mangal yapmaya alışkın olanları da vardır. Mangalda ki et gibi yananı da. İnşaat mühendisi teknikeri Mimar olmak mı istiyorsunuz. Gelin hep beraber Şantiyecilerin yaşadığı hayata göz atalım.

Şantiyecilik Zordur!

Şantiyeci; Gurbetçi ise ailesini reçete ile görmek zorundadır. Bayramdan bayrama cenazeden cenazeye buluşur sevdikleri ile. Yaşadığı ilde çalışanlar haftalık izin kullanırken gurbetçi ailesiyle zaman geçirmek adına bir aylık tempo yaşamak zorundadır. Üstelik biriktirdiği izinlerin büyük kısmı yollarda erir biter. Empati kurun bir ay aralıksız çalışıyorsunuz ve ardından 4 günlük izninizin 2 günü yolda 1 günü yol yorgunluğunda geçiyor arta kalan zaman ise sizin ailenize hasretiniz bitmeden sona eriyor. Üstelik bu yetmezmiş gibi birde alıştığınız ortamı sürekli terk etmek zorundasınız. Tabi ki şantiyeci artık bu duruma alışmaktadır. Alıştığınız ortamı değiştirmeye alışmak kolay değildir.

Şantiyeci Açtır!

Şantiyeciler bilir nerede olursanız olun yapılan yemekler sanki bir elden çıkmışcasına aynıdır. Üstelik hemen hepsi kötüdür. Belirli günlerde damak zevkinize göre yemek çıkar zaten o günlerde normal insan gibi yemek yemezsiniz. Hani Annenizin yapıp sizin burun kıvırdığınız yemekler var ya o yemekler işte bu zaman diliminde mumla arayacağınız muhteşem lezzetlerdir.

Şantiyeci Kirlidir!

İnşaat ortamı tozu, toprağı, çamuru ile sizleri karşılar. Zaten işe bunu bilerek başlarsınız Temiz elbiseleriniz hiç kirlenmese bile kalın bir toz tabakası ile kaplı olacaktır. En iyi şartlarda yaşayan 5-6 kişilik evlerde kalma şansına sahip olanlardır. Böyle bir evde şahsi kıyafetleri yıkayıp kurutmak büyük beceridir. En kötü şartlara girmemi eminim sizde istemezsiniz.

Şantiye Psikolojik Sorun Merkezidir!

Ailesinden uzak, hasret ve zor şartlar altında çalışan insanlar doğal olarak potansiyel sorunludur. Kimi kafadan kırık kimi kalpten olunca ve bunları harmanlayınca hiç arzu edilmeyecek durumlar sıralanır. Dedikodu eksik olmaz Prim yapmak isteyen insan sayısı oldukça fazladır. Belki de kimse kötü insan değildir ama şartlar insanları buna iter. Şantiyeci Ölürse Arabasını Alma Karısını Al Sözü Bakıldığında iğrenç ötesi bir söz olmasına rağmen şantiyecilerin kendi çıkardığı adeta isyan niteliği taşıyan bir sözdür. Bu aslında mevcut duruma bir serzeniştir. Güzel günlere gitmeye duydukları hasretin bulundukları durumda ortaya çıkan sonucudur.

Şantiye İyi Para Kazanılan Yerdir!

Peki, bu insanlar bu kadar çileye neden katlanmaktadır. Tabi ki tamamen duygusal… Sıradan bir işten yaklaşık 2-3 bazen 10’larca katına kadar para kazanma fırsatları vardır. Bu zulüm başka türlü çekilmez değimli?

Şantiye Çok (Az) Çalışılan Yerdir!

Çalıştığınız iş, birim gibi etkenlere göre değişiklilik gösterse de fabrikasyon işlere göre şantiyeciler katma değeri yüksek fakat daha az çalışmaktadır. Çok azı bunun dışındadır. Mola süreleriniz var olmakla birlikte bunu delmek için yüzlerce fırsatınız olacaktır. Ayrıca Bazen bir saatlik çalışmanız ile işvereninize binlerce lira kazandırabilirsiniz. Bazen de onlarca saat çalışarak bir kuruşluk iş bitmez.

Şantiyeler ve Şantiyeciler Çok Eğlencelidir!

Tüm bu durumlar birleştiğinde oluşan ortam ve bulunan karakterler bazen muhteşem dostluklar kurulmasına sebebiyet verir. O kadar güzel anılar kalır ki geride bir zaman sonra aile olursunuz. Beraber yer beraber içer beraber gezersiniz. Sonu başından belli olan iş hiç bitmesin istersiniz. Şantiye Orijinal Küfür Fabrikasıdır Küfür hoş bir şey olmamakla birlikte halkımızın en çok başvurduğu iletişim yoludur. Şantiyeler ise küfürlerin hiç bitmediği ve en orijinal küfürlerin kaynağıdır. En kötüsü de bu küfürlerin kısa sürede büyük alanlara yayılmasıdır. Kavgası, Gürültüsü, kirliliği, Hasreti daha nicesi ile şantiyeler ilginçtir ki yıpranma payı alamaz. Maddi ve Manevi anlamda birçok çöküntü yaşayan bu insanların bu haktan yararlanamıyor olması sayılarının fazla olmasıyla alakalı olsa gerek. Her şeye rağmen İnşaat mühendisi Mimar Tekniker olmak istiyorsanız Siz Şantiyeci doğmuşsunuz demektir!

Peki Sizce Şantiye Nedir?

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1