Rumeli Hisarı’nı Birde Bu Yönleriyle Öğrenelim

Rumeli Hisarı Hakkında Fatih Sultan Mehmet Bizzat Çalıştı


0

Rumeli Hisarı Boğazın İncilerinden

 

 

İstanbul tarihi ve medeniyetlere başkentlik yapmış bir şehir olarak dünyanın en güzel yerlerinden birisidir. Şehrin kalabalığı ve hava kirliliği birde trafiği bir kenara atıldığında adeta cennetin yeryüzünde ki merhabasıdır. Yaklaşık 20 milyon insan bu selamı her gün almaktadır. Ülkemiz de hemen herkesin görmek için memleketinden yola çıktığı İstanbul’un incilerinden olan Rumeli Hisarı 15 Nisan 1452 tarihinde yapımına başlanılmış 4 ay gibi bir kısa sürede yapımı tamamlanmıştır. 31 ağustos 1453 tarihinde İstanbul kendine yeni bir değer kazanmış oldu. Yapımında Fatih Sultan Mehmet Bizzat görev almıştır. Özellikle İstanbul’un Fethi sırasında kuzeyden gelebilecek desteklere ve saldırılara önlem olarak yapılmıştır. Anadolu hisarının tam karşısında bulunan hisar Osmanlı kale mimarisinin en eşsiz eserlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır.

Nasıl Bu kadar Kısa Bir Sürede Tamamlandı

Bu denli ihtişamlı bir yapı o tarihlerde nasıl bu kadar kısa bir süre içerisinde tamamlanabildi. Bu soru uzun bir süre daha gizemini koruyacak gibidir. Günümüzde bile yapımına başlanılsa bu kalitede bir hisar yapmak yıllar alması gerek. Bunu açıklamak zamanın insanının inancı ve azmi ile çalışkanlığı ile mümkün görünmektedir.

Sitemizde Görmek İstediğiniz İçerikleri Yorum Ya Da Mesaj Olarak Bize İletin

Son olarak eklemek istediğimiz yorumlarınızın bizim için çok değerli olduğudur. Bu bize hatalarımızı gösterip doğru yolda ilerlememize yardım edecektir. Alçıdan Boyaya Betona Demire Tarihi yapılara İnşaat magazine kadar tüm konularda elimizden geleni aklımızın yettiğince aktarmaya çalışacağız. Sayfamıza olan desteğiniz ve katkınızdan dolayı şimdiden teşekkürlerimizi sunuyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF