“Süveyş Kanalı” Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

0


Tüm Uygarlıklar Onun Peşine Düştü!

Zamanın sömürgeci Devletlerinin en büyük hedeflerinden biri olan kanal topraklarının tarihine gidelim. Mısırda yapılan kanal Kızıl deniz ve Akdeniz’i birbirine birbirine bağlamaktadır. Deniz Taşımacılığı ve Deniz Ticaretinde Avrupa ve Asya arasında Afrika kıtasını dolaşmadan ticaret ve ulaşım imkânı sağlamaktadır. Yapımı 10 yıl süren kanal yapımına; napolyon bonapart  mısırı fethettikten sonra kanal için yapılabilir raporu istemesiyle ancak 1859 tarihinde başlanılabildi. Tamamlanma tarihi ise 1869 yılı oldu.  Kullanıma açıldıktan sonra mısırın en büyük gelir kaynaklarından olan Süveyş Kanalının kuzeyde Said limanı Güneyde Tawfiq limanı girişleridir. Toplam uzunluğu 193 Km olan ilk kanal kısmı 164 Kilometre uzunluk ve 8 Metre derinliğe sahiptir. İleriki yıllarda kanalda yapılan geliştirme çalışması ile 193 Kilometre uzunluk 24 Metre derinlik ve 205 Metre genişliğe sahip oldu.

Kanalın Mısır Ekonomisine Katkısı

Bu kanal ile 12-16 saat arası gibi kısa bir süre geçişte geçmektedir.  Günde 70-80 Gemi geçişi olan kanalın Süveyş kanal otoritesi adlı kurum tarafından yönetildiği bilinmektedir.  Süveyş kanalının mısır ekonomisine günlük katkısı 7 milyon dolar seviyelerindedir. Bu kaynak ülkeye 3. Sırada döviz girişi sağlayan kaynaktır. Kanal uluslar arası anlaşma gereği savaş ve barış durumlarında ticaret ve savaş gemileri tarafından bayrak sınırlaması olmadan kullanılabilmektedir.

Kanal Tarihinde İki Kere Kapatıldı

  • Süveyş kanalı Sömürgeci Devlet olan Fransa Ve İngiltere’nin millileştirilmesini hazmedememesi saldırıya geçmesi nedeniyle 1957 yılında bir kez
  • 1975 yılında yaşanan Arap-İsrail savaşı nedeniyle bir kez olmak üzere

Toplamda iki kez kapatılmıştır. Ülkenin en büyük döviz kaynaklarından olan bu kanal için geliştirme süreci günümüzde de devam etmektedir.

Türkiye’nin Kanal İstanbul Projesi Akıllara Geldi!

Kanalın tüm özelliklerini inceledikten sonra yapımı İstanbul boğazı üzerinde projelendirilen kanal İstanbul akıllara gelmeden olmazdı elbet. Yapımı sonrası hazımsızlık sorunu yaşayacak devletlerin varlığı ve kimliği aslında ortadadır. Sanırım yapılacak denge politikası bizi bu alanda muhteşem bir gelir kaynağına sahip olma yönünde muktedir kılacaktır. Düşünsenize her yıl binlerce gemi geçmesine rağmen kuruş alamıyoruz boğazlarımızdan. Alternatif yol olarak sunacağımız kanal İstanbul ile ülke ekonomisine sağlanacak döviz girdisi Türk milletinin kalkınmasında büyük pay sahibi olacaktır. Bir gün Kanal İstanbul’un özelliklerinden bahsetme ümidi ile…  Paylaşımlarımıza yapacağınız yorum eleştiriler bizi mutlu edecektir. Panama Kanalı ile ilgili yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0