Dubai’nin Palmiye Adaları”


0

Palmiye Adaları Dubai’de Parlamaya Devam Ediyor!

Son yılların inşaat alanında en çok dikkat çeken şehirlerinin başında gelen şehir Dubai’dir. Şehir inanılmaz bir değişim ve gelişim yaşadı. Birçok firma küresel prestije sahip bu yapıların yapımında görev aldı. Bu yapılardan sadece birisi olan Palmiye adaları Birleşik Arap Emirliklerinin Dünya çapında tanınan yapay takımadalar topluluğudur. Basra körfezi kıyısında bulunan bu yapay takımadaların Temel ticari ve yerleşim binaları BAE emlak şirketi olan Nakheel Properties( Nahil Emlak) tarafından gerçekleştirileceği bilinmektedir.

 

 

Dubai’de bulunan Yapay takımadalar Palm Deyra, Palm Cumeyra ve Palm Cebel Ali isimlerini taşımaktadır. Yapay takımadaları Palmiye adalarının yerleşim yeri üst çevresi hilal ile çevrelenmiş Palmiye ağacı görünümünde olması nedeniyle bu ismi aldığı bilinmektedir. Ayrıca Palmiye adalarında Birçok ikamet, özel alan ve eğlence merkezleri mevcuttur.  Palm Cumeyra ve Palm cebel ali yaklaşık olarak yüzbin metreküp kum ve kaya içermektedir. Palm Deyra ise tamı tamına bir milyar metreküp kum ve kaya içermektedir. Yapay takımadaların yapımında kullanılan tüm maddeler BAE ocaklarından çıkarılmaktadır. Üç adada yapay sahillere sıfır villa, apartman, marina, Su eğlence parkları, sağlık kaplıcaları, Alışveriş merkezleri, Sportif Faaliyet tesisleri gibi alanlar mevcuttur. Palmiye Adaları yüz lüks otele ev sahipliği yapmaktadır. Tüm bu faaliyetler ve imkânlar sayesinde dünya turizminden hatırı sayılır bir gelir elde edilmektedir. Dünya petrol rezervi zengini ülkenin gelirine oranı düşük olsa da bölge ülkelerini cezbeden bu gelir ile BAE bölgede ki etkinliğini arttırmaya devam etmektedir. Bölge ülkelerine örnek teşkil etmektedir.Ayrıca bilindiği üzere Palm Cumeyra’nın yapımına Haziran 2001 yılında başlanıldı. Kısa bir zaman dilimi sonrasında Palm Cebel Ali’nin Başlayacağı duyuruldu. Palm Deyra’nın Toplam 46.35 Km2 alanı kapsayacağı planlanmaktadır. Büyüyen Dubai ekonomisinin Diğer yapay takımadalar olan Dünya Ve Evren takımadalarının biran önce tüm alanları ile bitmesi kısa vadede mümkün görünmektedir.
BAE Dubai kıyılarına 7 kilometre uzaklıkta inşa edilmiş Bu lüks ötesi cennet ile ölmeden cennette olma hissi yaşamanın bedeli de yüksek olacaktır. Dünyanın 8. harikası sayılan Palmiye adaları sizi sahillerine bekliyor. Palmiye adalarında benzeri Nevşehir de bulunan hava balonları ile şehri izleme adaları havadan görebilme imkânı da sunmaktadır. Dünya’nın en ilginç En büyük Ve diğer enlerini bünyesinde barındıran yapıları sizler için araştırmaya derlemeye devam edeceğiz. Bize destek olmak için yapmanız gereken tek şey yazılarımıza kıymetli yorumlarınızla zenginlik katmanızdır.


İnsaatteknolojisi.net ile ayrıca inşaat hakkında yüzlerce konu başlığı binlerce makale ile bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca İlginç Bir Başarı Öyküsü “Pisa Kulesi” Ve O Muhteşem Hikâyesi  yazımız ilginizi çekebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0