Santralistanbul


0

Osmanlı’nın İlk Şehir Ölçekli Elektirik Santrali

 

Evet, Tabi ki bahsettiğimiz Santralistanbul müzesinden başkası değil. Osmanlı devletinin kent ölçekli ilk elektirik santrali olma özelliğini taşıyan bu yapı 1914 yılında haliçte kurulmuştur. Aktif olarak 1983 yılına kadar hizmet vermiştir. 1 Mayıs 2004 yılında İstanbul bilgi üniversitesine tahsis edilen yapı Santralistanbul müzesine dönüştürülmesi çabaları özel kesim, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla gerçekleşmiştir.2004-2007 yılları arasında renovasyon çalışmaları yapılarak 8 Eylül 2007’de açılmıştır. Açıldığı günden bu yana dünya üzerinde bilinen modern ve ötesi, haritasız ve yüksel arslan retrospektifinin de aralarında bulunduğu birçok ulusal ve uluslar arası sergiye ev sahipliği yapmıştır. Bu güne kadar 500 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. Festivallere, lansmanlara, konferanslara ve açık hava aktivitelerine ev sahipliği yapmıştır.

Türkiye’nin de İlk Endüstriyel Arkeoloji Müzesi Santralistanbuldur

Santralistanbul makine dairelerinin korunarak dönüştürülmesi sayesinde Türkiye’nin ilk Endüstriyel arkeoloji müzesi olmuştur. Aynı zamanda 2012 yılı itibari ile Avrupa müze Akademisi tarafından “DASA” ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca Santralistanbul müzesi “international Architecture Awards 2010” ödüllü ana galeri binasına sahiptir.
Müze Ziyaret Saatleri Ve Bilinmesi Gereken Diğer Ayrıntılar

Santralistanbul’da yer alan sergiler ve enerji müzeri haftaiçi ve hafta sonu saat 9 ile 18 arası sanatseverlerin hizmetindedir. Sadece resmi tatillerde kapalı olan müzeye, sergiler ve enerji müzesi de dâhil olmak üzere santralistanbul’un kendi sitesi aracılığıyla ziyaret koşulları hakkında detaylı bilgiler elde edebilirsiniz. Öğrencilere özel indirimli tarifeler olduğunu belirtmek isteriz. Sanatı gelişmeyen milletler geride kalmaya mahkûmdur. Toplum olarak sanatın ve sanatçının yanında olmalı ve desteklerimizi esirgememeliyiz.

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0