Eski Sanatkâr Ustalar


0

Nerede O Eski Sanatkâr Ustalar Sahi kaldı mı ki?

Bu gün inşaat magazin bölümünde inşaat sektörünün kanayan yarası diyebileceğimiz bir konu ile sizinleyiz. İnşaat sektörü tarih boyunca insanların ekmek kapısı olmuştur. Hatta ülkeleri kalkındıran sektörlerin başında gelmiştir. Bu sektör sayesinde Ülkemizde de milyonlarca insan doğrudan ya da dolaylı yoldan rızkını kazanmaktadır. Sektörde teknolojik makinelerin devreye girmesiyle birlikte azalan insan gücü ihtiyacı beraberinde kalitenin azalmasına da neden oldu. Bu durum ise artık yapılan işlerde insan elinin lezzetinin kalkmasına sıradanlaşmaya neden oldu. Yazımızın başlığında geçtiği üzere işin sanat kısmı ne yazık ki artık yok denecek kadar az. Ustalık devam etse de bu sadece yapılacak işin tamamlanmasına yeterli geliyor. Tarihi dediğimiz yapıların sıcaklığı mimari detayları günümüz de yerini düz gelişi güzel birbirinin kopyası tasarımlara bıraktı. Birçok program çizimi kolaylaştırmasına rağmen tarihin kıvraklığı birer birer silindi sektörden. Bu durum bizim gibi kalkınmakta olan ülkeler açısından daha da vahim bir haldedir. Yapılan işler ya ihtiyaç ya acil olması açısından ya da ekonomik gerçekler sebebiyle kopyala yapıştır şeklinde yapılmaktadır.
 

Bunun en açık örneği günümüzün milyonlarca lira para harcanarak yapılan eserlerinde bağıra bağıra ortadadır. Örnek olarak Ülkemizin yönetim merkezi Aksaray gösterilebilir. Devlet başkanının hizmetinde olan bu eser harcanan paranın karşılığı değil bence. Tabi ki mimarın hakkını yemek değil derdimiz. Bir Sultanahmet dokunuşu bir tac mahal estetiği bu sarayda gözümüz arıyor…

Bir başka örnek olarak eski taş duvarlar gösterilebilir. Günümüzde bu alanda ya taş kaplama ya da taş görünümlü alternatif ürünler kullanılmaktadır. İlk bakışta taş görünümü sağlayan bu eserler derinlemesine incelendiğinde tüm ihtişamından uzak samimiyetsiz bir hal almaktadır.
Biraz acımasız bir eleştiri olabilir. Belki de birçoğunuz bu konuda bizimle hemfikir. Sektörün ilerleyen zamanlarda yeni teknoloji ve sistemler sayesinde geleceği nokta göründüğü üzere farkı aykırılıkta arayan geniş resimde fark yaratan eserler olacak. Belki bir anlık şaşkınlığı yaratacak ivmesi olacak fakat hayranlık bırakacak dokunuşları çok zor göreceğiz gibi. Bir mimar Sinan gelene kadar durum bu şekilde. Yazımızda sektörün güncel sorunlarından olduğunu düşündüğümüz bir konuyu işledik siz de yorumlarınızla bizlere katkıda bulunabilir içeriğimize zenginlik katabilirsiniz. Ayrıca insaatteknolojisi.net sitesi ile Boya seramik mermer gibi imalatlar, teknik terimler sözlüğü ve inşaat magazin gibi konularda ilgi çekici bilgi verici kaynaklara her zaman ulaşabilirsiniz. Bir sonra ki inşaat magazin yazımızda görüşmek üzere.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0