Minyatür Tuğla( Silikon Kalıbı ) İle Minyatür Tuğla Yaptık


1

Hobi marketlerinde oldukça yüksek fiyatlardan satılan minyatür tuğlaları ucuza elde etmek ister misiniz? Açıkçası bu hobiye Youtube videolarında denk gelince tutuldum. İzlediğim videolarda minyatür masa sandalye örnekleri gördüm. Bu beni neden minyatür bina yapmayayım diye düşünmeye iletti. Baktığımda benzer örneklerinin olduğunu gördüm. İlk olarak bende yaparım diye yola çıktım. Hobi marketlerinde minyatür tuğla fiyatlarını araştırdığımda ise fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu fark kettim. Hemen kafamda bir minyatür tuğla kalıbı yapma fikri oluştu. Çalışmalara başlayarak doğal görünümlü bir minyatür tuğla kalıbı çıkardım. 2 cm uzunluğunda 1 cm genişliğinde ve 0,5 yüksekliğinde bir minyatür tuğla kalıbını karton malzemeden çıkardım. Bu kalıp ile elde ettiğim tuğlalar ile silikon kalıp dökmeyi düşünüyorum. Malzeme fiyatlarının uygun olmasına rağmen 100 adet minyatür tuğlanın 150 lira gibi fahiş fiyatlardan satıldığını düşünürsek malzemeyi ucuza mal edeceğimizi belirteyim yaklaşık 30 liralık malzeme ile hem kalıp malzemelerini hemde 1000 adete yakın minyatür tuğla üretebileceğimiz malzemeleri elde edebilmekteyiz. Üstelik elde ettiğimiz minyatür tuğla ile silikon kalıp çıkararak sürekli bu malzemeyi elde edebilir hale geleceğiz.

Minyatür Tuğla Üretirken Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Tuğlayı dökmek için karton yada silikon kalıp
Alçı: Ucuz bir malzemedir. Ana malzeme olarak kullanılmaktadır.
Tutkal: Tuğlaların daha aderansif bir yapıda sağlam olmasını sağlar.
Renklendirici toz boya: Alçı rengi itibari ile tuğladan uzak bir görünüme sahiptir. Burada kalıba dökülecek alçının tuğla rengini almasını sağlar.

Minyatür Tuğla Üretirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kullandığımız kalıp karton bir kalıp ise kalıbın tek kullanımlık olacağı ve ekonomik düzeyde kalması isteniliyorsa adet yeterli düzeyde olmalıdır. Az adetle üretilmesi durumunda vereceğiniz emeğe üzüleceğinizden emin olabilirsiniz.
Kalıbınız silikon ise alçıya bir miktar tutkal katmayı unutmayınız. Aksi durumda döktüğünüz minyatür tuğlalar sağlam olmayacak kırılacak ve ufalanacaktır.
Minyatür tuğlayı döktükten sonra üzerine tuğla deseni vermek istiyorsanız ikili çizgi atmalısınız. Atmazsanız doğal bir görünüm sağlar. Kimileri orijinal tuğla görünümlü minyatür tuğla tercih etmektedir.
Minyatür Tuğla Silikon Kalıp Yapımı Videomuz yakında Youtube Kanalımızda sizlerle olacak. Abone olarak Bizlere destek olmayı unutmayınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1