Mantolama Nedir Yapımı Sırasında Nelere Dikkat Edilir?


383
1.2k Paylaşım, 383 Beğeni

Mantolama Nedir Yapımı Sırasında Nelere Dikkat Edilir?

Tüm meskenlerde olması ısı yalıtımı açısından oldukça önemlidir. Mantolama yaptırarak uzun vadede mutlaka kazançlı çıkarsınız. Peki, mantolama nedir? Nasıl yapılmalıdır? Yapımı sırasında nelere dikkat edersek daha yüksek ısı yalıtımı sağlayabiliriz? mantolama imalatının Uzun süre kalıcı olması için püf noktalar nelerdir?

Mantolama Isı yalıtımı yapma amacı ile yapının dış cepheden, Eps, Xps, Taş yünü gibi malzemeler ile kaplanılmasıdır. Eski binaların birçoğunda olmayan mantolama ısı yalıtımına büyük katkılar sağladığı bilinmektedir. 

Mantolama Yapılırken Kullanılan Malzemeler
EPS Yani Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük (EPS-Expanded Polystyren Foam), stiren monomerin polimerizasyonuyla petrolden elde edilen, köpük haldeki kapalı gözenekli tipik olarak beyaz renkli bir termoplastik malzemedir. Yeterli yoğunlukta olmaması durumunda yalıtımda faydası yeterli olmayabilir.

XPS  (ekstürde polistren sert köpük) . Bu malzemenin yoğunluğu ve kalınlığı yapılacak mantolamanın verimi için çok büyük önem arz etmektedir. Mesela şuan ki şantiyemde 8 Cm’lik Eps levhalar kullanmaktayız Yoğunluğu ise 22 kg/m3. Şantiyemiz kayseri de bilirsiniz ki kayseri de havalar kış mevsimlerinde oldukça soğuktur. Bu kalınlık ve yoğunluk tercihi bulunduğunuz şehirlere göre değişiklik gösterecektir. Tabi ki sizde kalın plakalar kullanmayı tercih edebilirsiniz fakat bu fazladan maliyet olacaktır.

Taşyünü Kayaçlardan elde edilen minerallerin yüksek ısıl işlem görerek eritilerek ek işlemler ile elyafımsı bir malzeme haline dönüştürülmesi ile elde edilmektedir. Bu malzemenin diğerlerine oranla üstün olduğu yüksek ısı yalıtımının yanında yangına karşı dayanımının yüksek olmasıdır. EPS ve XPS malzemeleri Taş yününe göre yangına dayanımı zayıftır. Malzemenin yoğunluğu ve kalınlığı yine verim açısından büyük önem arz etmektedir. Fiyatının yüksek olduğunu düşünenler için bir yöntem olarak pencere, Balkon kapı kenarlarında 30 Cm ve Bina zemininde 1,5 mt yüksekliğe kadar taşyünü yapmaları yangın bariyeri oluşturması açısından faydalı olabilir. Yapınızın tamamında Taşyünü kullanmasanız bile bu bölümlerde küçük miktar maliyet artışı ile bina güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Mantolama Öncesi, Sırası Ve Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Mantolama için malzeme seçimi tamam sıra imalatın yapımına geldiyse hemen başlayalım;

Mantolama yapılacak bina cephesi tuğla duvar ise Duvarın kara sıva ile sıvanması gerekmektedir. Yapılacak sıvanın mastarında olması cephe görünüşü açısından büyük önem arz etmektedir.

Yapılacak binada sıva var ise mastarsızlık olan bölümlerde tamiratlar yapılarak yine cephe görünüşünde sağlıklı bir sonlama sağlanabilir.

Mantolama yapılacak yüzey hazır adımlar hemen hemen aynı gideceği için ben XPS ile devam ediyorum. XPS plakalar düşey derzler şaşırtmalı olarak duvara yapıştırıcı harç ile yapıştırılır. Bu işlem bittikten sonra her plakaya en az beş adet gelecek şekilde dübel atılmalıdır. Bura ustaların en çok kaçtığı imalat bölümüdür. Özellikle brüt beton yüzeylerde matkap ile dübel deliği açmak zorlayacağı için ustalar birkaç dübel atarak geçiştirebilmektedir. Dübel delikleri açıldı dübeller atıldı sıra şimdi file çekilmesinde. XPS plakaların tamamına file atılarak hem çatlaklara engel oluyoruz hem de yalıtımın bütün hareket etmesini sağlıyoruz. File atımı tamamlandıktan sonra Halk arasında kalekim (Aslında Marka adı) dekoratif sıva çekilir. Kurama süresi sonrası mineral sıva atılarak yüzeyin boyaya hazır olması için tekrar kurumaya bırakılır. Bu işlemler cephede kullanacağınız estetik beğeniye göre değişiklik gösterebilen kat silmesi, Söve, Kompozit cephe malzeme gibi değişkenlere göre birkaç adım değişebilir. Fakat yaptıracağınız mantolama da bu adımları göreceksiniz.

Mantolama Isı yalıtımı yapma amacı ile yapının dış cepheden, Eps, Xps, Taş yünü gibi malzemeler ile kaplanılmasıdır. Eski binaların birçoğunda olmayan mantolama ısı yalıtımına büyük katkılar sağladığı bilinmektedir. 

Önemli!!! Mantolama yalıtım malzemelerinin yoğunluğu çok önemlidir! 
Malzeme Kalın yoğunlu az olmasındansa ince ama yoğunluğu yüksek olması tercih edilmelidir. Yoğunluk bilgileri ürünlerin etiketlerinde ve paketlerinde mevcuttur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

383
1.2k Paylaşım, 383 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
%d blogcu bunu beğendi:
Yandex.Metrica