“La Sagrada Familia”


0

Dünyayı Selamlayan Cennet “La Sagrada Familia” İnşaat Magazinle Sizlerle

İspanya Avrupa’nın mimari açıdan en zengin ülkelerinden sadece birisidir. Bu zenginlik ihtişamını ise en çok İspanya’da kendini göstermektedir. Katolon’ların mimari zenginliği ise ayrıca takdiri hak etmektedir. Bu yapılardan yalnızca biri olan La sagrada familia Barselona’da bulunmaktadır. Ülke turizmine büyük katkısı olan yapı senede yaklaşık 2 milyon turisti ağırlamaktadır. Kutsal aile kefaret tapınağı adının Türkçesi olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde kutsal aile katedrali olarak bilinmektedir. Bu ihtişam abidesi yapının mimarı katolon Antoni Gaudidir. Mimarın ömrü bu yapıyı tamamlamaya yetmemiştir. La sagrada Familia’nın yapımına 1883 yılında başlanılmıştır.
Bölge halkı arasında hiç bitmeyen kilise olarak bilinen yapının devamı için hala bağış toplandığı bilinmektedir. Karmaşık mimarisi ile yapı güzelliğinin yanı sıra uzayan yapım süresi ile de dünyada ismini duyurmaktadır. Mimarın ölümünün 100. yılında tamamlanacağı konuşulmaktadır. Mimarın tasarım ve imalat notları 1936-1939 yılları arası yaşanan savaş sırasında yandığı için katedralin yapımına bir süre ara verilerek ancak 1940 yılında yeniden başlanabilmektedir. Bir bölümü tamamlanan yapının ibadete açık olduğu bilinmektedir.

UNESCO Dünya miras listesinde olan yapının kuleleri 125-170 metre arasında yüksekliğe sahiptir. Planında 18 çan kulesi yer almaktadır. 10 ziyaretçiyi aynı anda misafir edebilmektedir. Kolonlar dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmıştır. Kilise doğuda Doğuş – Batıda Tutku- Güneyde İhtişam olmak üzere üç cephesi bulunmaktadır. Mimarının nasıl olmuş diye bakmak için geri geri giderken tren çarpması sonucu öldüğü söylenmektedir.
La Sagrada Familia ile Dünya’nın en güzel mimariye sahip yapılarını ve mimari özelliklerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.” Dünyanın En Havalı Yapısı “828 Metre ile O” başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir. İnternetin İnşaat hakkında kurulan ve en hızlı büyüyen sitesi olan insaatteknolojisi.net ile İnşaat haberleri, inşaat magazin, inşaat makineleri, şehir rehberi, Emlak, Mesleki gelişim,  tadilat ve imalat, iş güvenliği önlemleri, Belgesel ve animasyonlar, İnşaat programları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Bize destek olmak adına yorumlarınızı ve beğenilerinizi beklemekteyiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0