Laminat Parke! Nedir, Nasıl Döşenir Ve Fiyatları Ne Kadardır?


392
1.3k Paylaşım, 392 Beğeni

Laminat Parke1977 İsveç’te geliştirilmiştir. Bu tarihten önce birçok parke çeşidi zemin kaplama ürünü olarak kullanılmaktaydı. Fakat doğal ve estetik görünümün yanında büyük maliyetler ve bakım gerektiren ürünlerdi. Bu tarih ise zemin döşemede parke için bir milat oldu. Laminat parke 1977 yılı itibari ile yeni bir zemin döşeme malzemesi olarak kullanılmaya başlamasına rağmen 1980 yıllarda ancak en çok tercih edilen ürün haline gelebildi. Bu ürün 3 katmandan oluşmaktadır.

Laminat Parke Ve Katmanları
 1. Katman zemin ile temas halinde olan katmandan bahsediyoruz su ve nem gibi istenmeyen maddelerin laminat ile buluşmasını engellemek yada geciktirmek için yalıtım görevi üstlenen katmandır.
 2. Katman ise orta katmandır. Bu laminatın ahşap kompozit malzemedir. Bu katman laminatın büyük bölümünü oluşturur.
 3. Katman üst katman yani evlerimizde sürekli gördüğümüz yüzey kısmıdır. Genel anlamda estetik endişeler sonucu şekillenmiş bu alan özel yapay reçine ile işlem görmüş selülozdan oluşmaktadır.

Neden Laminat Parke Yaptırmalıyım?

Laminat parke hem ekonomik olması hem de estetik ihtiyacını karşılaması açısından kullanılabilir malzemedir. Günümüzde mekân dekorasyonunda 3 D zemin kaplamaya geçiş olsa da hem Mesken hem de ticari alanlarda hala en çok kullanılan zemin kaplama malzemesi olma özelliğini taşımaktadır. Laminat parke Çeşit ve marka seçeneklerinin fazla olması sebebi ile de tercih edilmektedir.

Laminat Parke Döşeme M2 Fiyatları

Laminat parkenin geçmişinden ve neden laminat parke yaptırmamız gerektiğinden bahsettik. Peki laminat parke yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorunun cevabı; Laminat parke döşeme m2 fiyatları hangi seviyede!

Bu sorunuzun ne yazık ki net bir cevabı yok işçilik fiyatlarında bile geniş bir fiyat makası bulunmaktadır. Kaldı ki Özelliğine Desenine hatta üretim yerine göre laminat malzemenin fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Fakat fikir sahibi olmak açısından bir işçilik ve malzeme m2 fiyatı aralığından bahsedebiliriz. Laminat parke malzeme m2 fiyatı 30 TL ile 1500 TL gibi geniş bir fiyat aralığında olup işçilik fiyatları ise m2 fiyatı 4 TL ile 85 TL arasında değişmektedir.

Her şey tamam; Malzeme Ve Usta Hazır…

Laminat Parke Döşenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Laminat parke ile alakalı bu yazımızın belki de en can alıcı bölümüne geldi sıra. Laminat parke Döşenirken;

 • Zemin düz olmalıdır. Zemin düzlüğünden emin olun özellikle radyatör altları duvar döşeme birleşim noktaları yani oda duvar dipleri iyice temizlenmelidir.
 • Parke döşenecek zeminde şap imalatı yeni atılmış ise en az iki hafta bekletilmelidir.
 • Radyatör bağlantısı pex boruları ya da laminat döşenecek zeminden geçen borularda su kaçağı olmadığından emin olmalısınız. Sonrasında laminat döşemeyi sökerek tamirat yapmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Laminat parke döşeme yapılacak alan inşaat alanı ise duvarlarda yapılmış alçı sıva, kara sıva hatta boya birikintisi etkenler temizlenmelidir.
 • Zemin terazi ve mastarında olmalıdır. Aksi durum laminat döşeme bittikten sonra zeminde esnemelere sebep olacaktır.
 • Laminat yapılacak zemin altına mutlaka şilte serimi yapılmalıdır.
 • Laminat yapılacak alanda varsa kapı ve pencere camları takılmış olmalıdır. Dış etkenlerden gelecek sıvı temasından korunmalıdır.
 • Laminat parke döşenirken duvar diplerinde 1 cm boşluk bırakılmalıdır. Aksi durumda esneme payı bırakılmadığında parke şişme yapabilir.
 • Laminat parke süpürgelikleri içinde geçerli olan esneme payı daha düşük olacaktır. Bırakılmaz ise duvarlarda süpürgelik çivisi kendini bırakabilir ve süpürgeliklerinizde tamirat ihtiyacı doğabilir.
 • Parke sadece döşeme yapılacağı zaman ambalajından çıkarılmalıdır.
 • Parke geniş uzunluk yönünde döşenmelidir. Bu sayede parça miktarı azalacaktır.
 • Yatayda tek düşeyde şaşırtmalı döşenmelidir.
 • Süpürgelik çakımı sırasında olası betonarme sorunlarına önlem olarak çakılan çinin duvara işlememesi durumundan bahsediyoruz silikon kullanılarak süpürgelikler duvara yapıştırılmalıdır.
 • Süpürgelik parke birleşim yerlerinde olası boşluklar benzer renk macun ile kapatıl malıdır.

Laminat Parke Örnekleri

İnsaatteknolojisi.net olarak dilimiz döndüğü ve tecrübemiz yettiğince laminat parke konusuna değinmeye çalıştık. Siz okuyucularımızın katkıları ve düzeltmeleri ile daha anlamlı olacağını düşündüğümüz yazımıza yorumlarınızı bekliyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

392
1.3k Paylaşım, 392 Beğeni
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF