İstanbul Yeni Havalimanı Özellikleri


0

İstanbul Havalimanına Kavuşuyor

İstanbul’un yeni havalimanı tamamlandığında Dünya’nın en büyük havalimanı olma özelliğini taşıyacaktır. İstanbul Arnavutköy çok yakın zamanda tarihi bir açılışa ev sahipliği yapacak. Ülke ekonomisine büyük katkı yapması beklenen Yeni havalimanı tam 150.000.000 yolcu kapasitesine hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır. Açılış tarihine sayılı günler kalan yeni havalimanının özelliklerini sizin için derledik.

İşte Yeni Havalimanının Özellikleri

150 Milyon yolcu kapasitelidir. • Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılmaktadır. • Yapımı süresince Demir çelik malzemenin 350 Bin ton, 10 Bin ton Alüminyum ve 417 Bin m2 Cam kullanılması beklenmektedir. • Proje tam anlamıyla bitirildiğinde 165 Yolcu köprüsü, 3 Teknik Blok ve hava kontrol kulesi, 8 Kontrol kulesi, 4 Ayrı Terminal Binası, 6 Müstakil Pist, 16 Taksi yolu, 6,5 Milyon m2 apron, 500 Uçak park kapasitesi, Kargo ve genel havacılık terminali, Şeref salonu ve Devlet konuk evleri, 70 Bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, Havacılık tıp merkezi, Oteller, İtfaiye ve garaj merkezi, ibadethane, Güç santralleri, Kongre merkezi, Çöp bertaraf tesisleri Arıtma tesisleri gibi birçok tesisten oluşacak. • 10 milyar dolar Euro civarında bir maliyet beklenilmektedir.

Yeni Havalimanı Hava Ulaşımının Yolunu Değiştirecek

Konum itibari ile Türkiye’nin hali hazırda olan üstünlüğü, Yeni havalimanının devreye girmesiyle birlikte daha da derinleşecek. Türkiye turizm alanında büyük bir ilerleme kaydedecek. Bilindiği üzere Almanya ve İngiltere gibi diğer bölge güçleri projeden rahatsızlar. Ülkemiz açısından biran önce tamamlanarak katma değer kazandırmaya başlaması önemlidir.2018 sonu itibari ile tamamlanması beklenmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0