Isı Yalıtımı Isınan Mahal Isınmayan Mahal Ayrımı


1

Isı Yalıtımı konusu konutlarda statik ve mimari sonrası en önemli konulardan biri olsa gerek. Kullanım süresi boyunca konutlarda ikamet edecek vatandaşların ödeyeceği yakıt parasını önemli ölçüde etkileyecek bu konuda hemen herkes bilinç sahibi oldu. Bizim yazımızda irdeleyeceğimiz konu ise dış cephe ısı yalıtımından ziyade iç cephede yapılacak ısı yalıtımı olacaktır.

DUVAR ISI YALITIMI NERELERE YAPILACAK ?

Isı yalıtımı yapılacak alanlar ısı köprüsü oluşturulacak şekilde belirlenmelidir. Burada dikkat edilecek konulardan en önemlisi Isıtılan mahal ve ısıtılmayan mahal birbirinden ayrılmasıdır. İç cephede ısı yalıtımı yapılacak alanları bu kriter ile belirleyeceğiz.

Örnek görselde görüldüğü üzere Kat holü ısıtılan mahal olduğu için ;

Su deposu- Kat holü

Kazan dairesi – kat holü

Elektrik Sistem odası- Kat Hölü

Sığınak – Kat holü

ve Sosyal Alan – Kat holü duvar birleşim noktalarından Isı yalıtımı yapılmalıdır.

TAVAN ISI YALITIMI NERELERE YAPILACAK ?

Tavanlarda yapılacak ısı yalıtımını belirleyen ana kriter ise yine ısınan mahal ve ısınmayan mahal ayrımı olacaktır. Bir üst katta bulunan alanlar ısınan mahal ise örn. daire bir alt kat tavandan XPS yada EPS kullanılarak ısı yalıtımı yapılacaktır. üzerinde çalıştığımız projede bir üst kat A-G ile 1-12 aks aralığı konut olduğu için 2. bodrum tavandan uygun malzeme ile ısı yalıtımı yapılacaktır.

Ayrıca Yönetmelik gereği Elektrik pano odası ve Kazan dairesi tavandan Taş yünü ile kaplanmalıdır.

Sorularınızı ve katkılarınızı yorumda bekliyorum.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1