İnşaat Teknikeri Altın Bilgiler


360
992 Paylaşım, 360 Beğeni

İşte Soru-Cevap Halinde İnşaat Teknikeri Hakkında Bilgiler
İnşaat sektörü ülkemizde büyük bir ekonomik güce sahiptir. Doğrudan ya da dolaylı olarak birçok sektörünse besleyicisidir. Sanırım abartı olmayacak Türkiye’de İnşaat sektörü olmazsa Ekonomi batar. Gerek Kamu gerekse de özel sektörde oldukça güçlü firmalar bulunmaktadır. Yurtiçi ve Yurtdışı işleri Türk firmalar başarıyla tamamlamaktadır. Bu alanda çalışan Teknik personel kadrosunda bulunan inşaat teknikeri ise konumuza başlık olmuştur. Evet, gerek sosyal medya gerekse de site içi birçok arkadaşımızın sorularına cevap niteliği taşıyan bu makaleyi kaleme almak şart oldu beğenileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
İnşaat Teknikeri Kime Denir?
İnşaat Teknikeri Meslek Yüksek Okullarının İnşaat teknolojisi bölümünden mezun olmuş kişilere verilen mesleki isimdir.
İnşaat Teknikeri Ne İş Yapar?
İnşaat teknikeri bulunduğu firma ya da alana göre farklı işler yapabilmektedir. Ofis firmasında çizimci Müşavir ya da yapı denetim firmasında Kontrolör Müteahhit firmada Saha personeli olarak çalışmaktadır. Genel anlamda iş tanımı ise inşaat mühendisinden farklı olmayacaktır. Mühendislerden en büyük ayrım noktası ise imza yetkisidir. Bu durum avantaj mı dezavantaj mı sorusu akıllara gelebilir. Bu aslında avantaj gibi görünse de imza yetkisi nedeniyle inşaat mühendisleri maaş ve statü olarak hep bir adım önce olacaktır. Tabi ki çok iyi bir inşaat teknikeri mühendisi argoda kullanılan haliyle perişan edebilir 🙂

İnşaat Teknikeri Ne kadar Maaş Alır?
Bir önceki soruda olduğu gibi bu sorunun da birden fazla cevabı mevcuttur fakat fikir edinebilmeniz adına bir rakam vereceğim tabi bundan önce biraz değişkenlerden bahsetmek isterim. Çalıştığınız firma ofis firması mı yoksa yüklenici firmamı. Yaptığınız işte tecrübeniz. Firmanın kurumsallığı gibi değişkenlerle maaşınız farklılık gösterecektir. Fakat genel anlamda inşaat teknikerleri 2500-7000 Türk lirası arasında kazanmaktadır.
İnşaat Teknikeri Hangi Konularda Bilgili Olmalı?
Bir İnşaat teknikeri İnşaat mühendislerinin bilmesi gereken tüm konulara hâkim olmalı bunu mesleğe anlayınca göreceksiniz ki yapacağınız işler genel anlamda aynı olacak. Tabi birkaç alanda uzmanlaşmak faydanıza olacaktır. İyi bir teknik personel

• İyi derece proje okuyabilmeli
• Alan programlarına hâkim olmalı
• Saha tecrübesi olmalı
• Liderlik vasıflarına sahip olmalı
• Teknik düşünebilmeli
• Analitik düşünebilmesi
• Office uygulamalarına hâkim olmalı
İnşaat Teknikerliği Bölümü Kolay mı?
Sayısal bir bölümdür. Fakat Eşit ağırlık bölümü çıkışlıların dahi bitirebileceği kadar zordur. Tabi burada öğrencinin öğrenci olması gerekmektedir. Aksi durumda oldukça ağır bir bölümdür. Bitirilmesi imkânsız olabilir.
İnşaat Teknikerleri DGS İle Geçiş Yapabilir Mi?
En çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Evet, inşaat teknikerleri mezun olmaları durumunda Dikey geçiş sınavı ile Mimarlık ya da Mühendislik Fakültelerine geçiş yapabilmektedir. Fakat burada şöyle bir durum vardır bazı üniversiteler dersleri muafiyet kabul etmemesinden dolayı geçiş yapmanıza rağmen dört yılın tamamını okumak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumu önceden araştırmanızda fayda var.

İnşaat Teknikeri Olsam İş Sıkıntısı Çeker miyim?
Türkiye’de ekonominin en önemli sektörlerinden olan inşaat sektöründe iş bulma ihtimaliniz çok yüksek Tabi ki bu doğal olarak sizlerin çabasına ve samimiyetine bağlı olacaktır. Eğer gerçekten çalışmak istiyorsanız iş bulmama ihtimaliniz yok denecek kadar az.

İnşaat Teknolojisi Bölümünü Okumak İsteyenlere Tavsiyeleriniz Nelerdir?
Bu bölümü okumak isteyen meslektaşlara tek tavsiyem okul yıllarında edindiği bilgileri asla kaybetmesinler çünkü bilgiler kullanılmadıkça unutulur ve kaybolur. Geri kazanılması da okula dönülmediği sürece çok zordur. Mesleğe başladıklarında ise asla ve asla ben biliyorum havasına girmesinler bu onların yeni bilgilere kapalı olmasına ve zor gelişmelerine neden olur. Umarım yazımın faydası olacaktır sizlere sorularınızı ve kıymetli yorumlarınızı beklemekteyim.
Ayrıca inşaat magazin, Daire Boya, İnşaat Teknik Terimler Sözlüğü Gibi alanlarda yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

360
992 Paylaşım, 360 Beğeni
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF