İmar Barışı-Bilinmesi Gerekenler


0

 

Nedir Bu İmar Barışı Getirisi Götürüsü ne?

Türkiye’nin yakın zaman da fazlasıyla gündemine gelen konuların başında gelen imar barışı hakkında birçok yazı arasından size fayda sağlayacak bilgileri toplamaya devam etmekteyiz. Bir ilçe düşünün ki bundan on sene öncesine kadar devlet daireleri dahi kaçak olsun. Ev var tapu yok Arsa bedeli ödenerek alınmış ama resmi olarak geçerli hiç bir şey yok. Bundan önceki hükümetlerin sorumsuzluğu mu dersiniz. İnsanların deli cesareti mi dersiniz ne dersiniz bilinmez ama bu acı gerçekle ancak günümüzde hesaplaşabiliyoruz. Bu da mevcut hükümetin 16 senelik çalışması sonucu elde edilen bir sonuç. Devlet çok güçlü fakat yıllar bu sorunu o kadar çok büyüttü ki işin içinden çıkılması İmar Barışı denilip geçilecek bir konu değildi. İsterseniz yavaştan konuya girelim.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen,   mülkiyet sürecini kesin olarak çözecek olan kanun ne anlama geliyor? Hangi durumlarda imar barışı gerekiyor
7143 sayılı Kanunun Geçici 1. Maddesi olarak TBMM’de kabul edilen kanun Mülkiyet meselesini kesin olarak çözüme kavuşturacaktır. Bu madde ile Başta Sultanbeyli olmak üzere mülkiyet sorunu olan binlerce Yapı devlet gözünde yasal hale getirildi. İsterseniz öncelikle meselenin öncesine gidelim mülkiyet meselesi 100 yılı aşan bir sorundur. Çözümü de ancak güçlü bir hükümetin icraatı olabilirdi. Meselenin çözümü adına ilk olarak 2011 yılında Bakanlar Kurulu Kararı alınarak takas ve trampa işlemlerine başlanılmıştır, takas ve trampa işlemlerinin tamamlanabilmesi için TBMM’den, 2015 yılında,   özel bir Kanun daha kabul edilmiştir. Ancak takas ve trampa yoluyla Belediyemize geçen hisseli tapuların, kullanıcılara doğrudan satılabilmesi mevcut kanunlarla mümkün olmadığından yeni bir kanuna daha ihtiyaç duyulmuştur. Bu kanun ile Sultanbeyli’nin Mülkiyet meselesi kesin olarak çözülerek, yer sahipleri tapularına kavuşacaktır. Yani burada Sultanbeyli gibi imar sorunu olan yerler için özel bir yasa çıkarılmıştır. Bu işin altına elini koymak her babayiğidin alabileceği sorumluluk değildi. Bu kadar gecikme sebebi de durumun bu denli karmaşık olmasıyla alakalıdır.

 

Peki, imar barışı Mülkiyet Çözüm Süreci nasıl işleyecek?

Vatandaş olarak herhangi bir müracaatta bulunmalı mıyız?

Tam olarak ne yapmalıyız? 

İmar sorunu yaşayan vatandaşların en büyük sorunu ne yapacağını bilmiyor olmasından kaynaklı. Belediyeler arasında rayiç bedel farkları oluşması olasıdır. Bu konu ile ilgili daha önceki yazımızda Yapının kullanım alanı ve yeri kullanım amacı gibi etmenlerin rayiç bedeli değiştirebildiğinden bahsetmiştik.

 

Öncelikle 2/B uygulamasında olduğu gibi hangi alanların kimler tarafından kullanıldığını tespit etmek için arazi çalışmaları (ölçüm çalışmaları) yapılacak. Arazi çalışmalarının Hisseli tapuların kimler tarafından kullanıldığının tespiti sonrası akabinde fiyat tespit çalışmaları da tamamlanarak, hak sahiplerine, tebligat yoluyla bildirilecek.

Hisseli parselde hem yerim var hem tapum var süreç nasıl işleyecek? Parsel hisselerinden %40 oranında yasal kesinti yapıldıktan sonra kalan miktar imar parseli olarak, ayrıca tapu bedeli alınmadan, uygulama bedeli ödenerek hak sahibine verilecektir. Hisse miktarının yetmemesi halinde Belediyeye ait hisselerden eksik kısımlar tamamlanacaktır.

 

Hisseli parselde yerim var ancak tapum yok süreç nasıl işleyecek? Kadastro tespitlerinden sonra hak sahibi olan kullanıcılara Belediye tarafından tebligatlar yapılacak olup tapular doğrudan satılacaktır.

Tapulara ilişkin m² bedelleri ne olacak, ödemelerde kolaylık olacak mı?

 

 Ödemelerde peşin, taksit vb. ödeme kolaylıkları ile talebe göre kısa ya da uzun vadelerde satış olanakları sağlanacaktır. Arazi çalışmalarının akabinde fiyat tespit çalışmaları da tamamlanarak, hak sahiplerine, tebligat yoluyla bildirilecek.

 Ödemelerde peşin, taksit vb. ödeme kolaylıkları ile talebe göre kısa ya da uzun vadelerde satış olanakları sağlanacaktır. Arazi çalışmalarının akabinde fiyat tespit çalışmaları da tamamlanarak, hak sahiplerine, tebligat yoluyla bildirilecek.
İmar barışı hakkında sorularınıza cevap verebilmek adına Sultanbeyli belediyesinde paylaşılan yönlendirme yazısını sizler için derledik. varsa diğer sorularınızı iletirseniz beraber cevaplar arayabiliriz. Ayrıca

İmar Barışı Ve Raiç Bedel

başlıklı yazımızı da okumanızda fayda var.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0