Hissedilebilir Yüzey Nedir? (Engelli Taşı)


370
1.1k Paylaşım, 370 Beğeni

Hissedilebilir Yüzey Nedir?

Görme engelli şahısların dokunarak ve kısmı görme problemleri olanların kontrast renkli olması sayesinde yön tayin etmesini sağlayan genel olarak kare olan noktasal veya şerit dikdörtgen kabartmalı yüzeylerdir.

Özellikle büyük şehirlerde engelliler için hayat oldukça zordur. Mevcut kalabalık görme engelli vatandaşlarımızın zor hayatını daha da zor hale getirmektedir. Hissedilebilir yüzeyler belediyeler tarafından halka açık alanlarda görme engelli vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmek adına en önemli ihtiyaçların başında gelmektedir. Bu yüzeyler yön tayini açısından hayati önem taşımaktadır.  

Bu malzemelerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Görme engelli vatandaşların gören insanlara göre bazı duyularının gelişkin olduğu bilinmektedir. Dokunmak görme engelli bireylere gören insanlara göre daha fazla şey anlatmaktadır.

Hissedilebilir Yüzeyler Nerelerde Kullanılmaktadır.

  • Kaldırım, yürüyüş yolu ve her türlü tretuvar örneklerinde kullanıkmaktadır.
  • Belediye, hastane gibi birçok resmi kurum dış ve iç mekânlarında

Hissedilebilir Yüzeyler Görme Engelli Bireylerin Diğer İnsanlara İhtiyaç Duymadan Yaşamını Devam Ettirmesine Yardımcı Olur!

Hissedilebilir Yüzeyler Hangi Malzemeden Yapılır!

Hissedilebilir yüzeyler Normal zeminden yüksek yapıya sahiptirler ve cam elyaf takviyeli polyester esaslı kompozit, termo plastik poliüretan, özel alaşım alüminyum, 304 kalite paslanmaz çelik, beton ve seramik gibi çeşitli malzemelerden üretilebilirler.

Hissedilebilir Yüzeyler Dünya’da İlk Nerede Kullanılmıştır!

İnsani bakış açısına sahip ve dünya’ya bu şekilde nam salan Japonya tarafından kullanılmıştır. Ülkemiz de hissedilebilir yüzeylerin kamuya açık alanlarda görme engelli vatandaşların yaşam kalitelerini yükseltebilmek adına zorunlu hale getirildiği bilinmektedir. Bu durum ülkemizde ki hissedilebilir yüzeyli alan miktarının her geçen yıl büyük oranda armasını sağlamaktadır.

Belediyelerin Hissedilebilir yüzeyleri tüm kamuya açık alanlara yaymaları umudu ile son mesajımız, Kaldırımlara araç park ederek hayatları zor olan tüm engelli kardeşlerimizin hayatlarını daha zor hale getirmeyelim.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

370
1.1k Paylaşım, 370 Beğeni
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF