Deprem Ve Depreme Karşı Alınabilecek Önlemler


0


Deprem Nedir İle Başlamak Gerek

Yer kabuğu içinde ki yaşanan kırılmalar nedeniyle oluşan titreşimlerin dalga dalga yayılarak yeryüzeyini sarsma olayına Deprem denir.  Büyük depremler olduktan sonra meydana gelen küçük depremlere Artçı Deprem, Büyük depremlerden önce gelen küçük depremlere ise Öncü Deprem denir.

Deprem Çeşitleri Nelerdir

 • Derinliklerine Göre Depremler

Sığ Depremler- Orta Derinlikteki Depremler- Derin Depremler

 • Uzaklıklarına Göre Depremler

Yerel Depremler- Yakın Depremler- Bölgesel Depremler- Uzak Depremler

 • Büyüklüklerine Göre Depremler

Çok Büyük Depremler- Büyük Depremler- Orta Büyüklükteki Depremler- Küçük Depremler- Mikro Depremler- Ultra Mikro Depremler

 • Kökenlerine Göre Depremler

Tektonik Kökenli Depremler- Volkanik Kökenli Depremler- Çöküntü Depremleri- Doğal Olmayan Depremler

Dünyanın Deprem Bölgelerine Bakış

Dünyada en çok depremlerin meydana geldiği bölgeler sismik(deprem) bölgeleri olarak adlandırılır. Alp-himalaya ve pasifik çevresi deprem kuşağıdır. Ülkemiz de bir deprem bölgesindedir. Deprem bölgesi gelecek zaman diliminde oluşacak yeni depremlere göre kendini yenileyecektir.

Ülkemizde Yaşanmış Büyük Depremlere Örnekler

Ülkemizde birçok büyük deprem meydana gelmiştir. Can ve mal kaybının yaşandığı bu depremlerin en acısı ise şüphesiz ki;

 • 27.12.1939 yılında meydana gelen Erzincan Depremidir. 01:57 sularında meydana gelen deprem tam 32.968 kişinin canına mal olurken 116.760 Bina ağır ya da hafif hasara uğramıştır.  Depremin şiddeti ise 7,9’dur.
 • 17.480 kişinin hayatını kaybettiği Kocaeli Gölcük depremidir. Elde Edilen verilere göre 73.342 bina hasara uğramıştır. Depremin ölçülen şiddeti ise 7.8 olarak kayda geçmiştir. Depremin meydana geliş tarihi ise 17.08.1999’dur. Bu tarihten kısa bir süre sonra çok yakın merkezli bir deprem daha meydana gelmiş şükürler olsun ki 7.5 şiddetli depremin ölü sayısı 763’de kalmıştır. ( Sayı katlarca fazla olabilirdi şükrümüz bunadır)

Yaşanan Depremlerden Gereken Dersi Çıkarabildik mi?

Ülkemiz de yüzlerce ölümlü deprem meydana gelmiştir. Bu depremlerin hemen hepsinden sonra uzun bir süre gündemde olmuş fakat aradan geçen süre zarfında tekrar ihmal edilmiştir. Bu duruma Vatandaşından devletine hep beraber imza atmaktayız. İhmaller can alıyor aile yıkıyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Aslında insanları öldüren deprem değil ihmaller. Bu kadar deprem yaşanmasına rağmen Hem bireysel hem de müteahhit vasıtasıyla yapılan binalarda deniz kumu kullanmaz demirden çalma gibi durumların yaşanması ne kadar acı insan hayatı bu kadar acı olmamalı. Neyse ki günümüz mühendisleri müteahhitleri yapı denetim firmaları bu konuda eskiye nazaran daha hassas.

Depreme Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Bu kadar eleştiri yaptıktan sonra alınabilecek önlemleri sıralamakta fayda görmekteyiz. İşte madde madde Depreme karşı alınabilecek önlemler.

 • Oturduğumuz binanın deprem yönetmeliğine uygun olması gerekmektedir.
 • Unutmayınız ki deprem her an yaşanabilir bir gerçektir bu yüzden deprem sonrası Aile bireyleri ile bir deprem sonrası buluşma ve toplanma noktası belirlenmeli bu yıkıcı depremler sonrası kurtarma faaliyetlerine hız kazandıracaktır.
 • Sizin ve ailenizin için önemli belgelerin uygun yere saklanılması deprem sonrası hayat devam edecektir.
 • Evin içinde deprem sırasında kaçma şansı yok ise sığınabileceğiniz en güvenli alanları belirleyiniz. Bu size hazırlıklı olma ve karmaşa anında sakin kalma fırsatı sunacaktır.
 • Sabit olmayan dolap ayna vs gibi eşyaları sabitlemek olası hasarların ve kazaların önüne geçebilecektir.
 • Deprem sonrası yardım ekipleri gelecek ve çevredeki olaylara müdahale edebilecek kadar erzak depolamakta fayda var
 • En önemlisi ise bir ilkyardım çantası hazırlamaktır.(örnek bir ilkyardım çantasının içinde; Oksijenli su- Antibiyotikli merhem- sargı bezi, ağrı kesici, vitamin , sürekli kullandığınız ilaçlarınız, ve gerekli durumlarda müdahale etmek için ilkyardım eğitimi veren kitaplar, el feneri, düdük )

Depreme Anında Bireysel olarak Nasıl Hareket Etmeliyiz

Deprem anında biz insanların en çok yaptığı hataların başında panik gelmektedir. Bizim öncelikli olarak aklıselim hareket etmeye ihtiyacımız olacaktır. Sonrası ise duruma göre tercih edilmelidir. İşte deprem anında sizi hayatta tutacak o tavsiyeler
 • Deprem anı güvenli bulduğunuz bir yere saklanmalısınız. Panikle koşmak sizi hayatta tutundurmayacaktır aksine yanlış yapacağınız hareket sizi ölüme götürebilir.
 • Deprem bitene kadar güvenli bölgeyi terk etmeyiniz.
 • Bulunduğunuz yerin çıkışına uzaksanız çıkmaya çalışmayın.
 • Özellikle dolap ayna cam kitaplık gibi eşyalardan uzak durun. Pencere camları içeri doğru kırılabilir pencerelerden uzak durun
 • Olası yaralanmalarda yüzünüzü korumak için yastık ve benzeri bir yardımcınız olsun
 • Balkon ve asansörleri kullanmayın
 • Deprem sırasında sokakta iseniz elektrik ve telefon direklerinden uzak durun.
 • Eğer depreme yolda taşıt kullanırken yakalandıysanız köprü-kavşak-otoyol bariyeri ve alt geçitlerden uzak durun
 • Yüksek katlı binalara yaklaşmayın

Üzülerek söylemek gerekirse Türkiye Cumhuriyeti Devleti depreme hazırlık konusunda sınıfta kalmıştır. Hükümetinden vatandaşına eğitimlisine kadar herkes deprem konusunda yeterli bilince sahip değildir. Sadece hayal etmenizi istiyorum Olası bir İstanbul depremi yıkışı bir şiddet ile gerçekleşirse Bu şehirde kaç bina depreme karşı ayakta kalabilecek. Birçok ilçe yerle bir olmayacak mı? Peki, bizim bu konuda bile bile gittiğimiz ölüm yolunda elimizden bir şey gelmez mi? Dünyada deprem kuşağında olup da depreme karşı yeterli önlem alan ülkeleri taklit edemez miyiz? Yazımızı Beğendiyseniz Yorumlarınızı Bekleriz! Unutmayın

Deprem Öldürmez İhmal Öldürür!

 

 

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0