Dünya’da İlk Hasankeyf Taşınıyor!


1
 

on zamanlarda gündeme sık sık gelen bir yer olan Batman’ın Hasankeyf ilçesi Dünya’da da gündem konusu oldu. Zeynel Bey türbesi Dört saatlik bir zaman diliminde yeni yeri olan alana taşındı. Bu durum Objektiflere ilginç yansımalara neden oldu. Durumun Dünya’da bir ilk olduğu bilinmektedir. 550 yıllık tarihi yapının taşınması sırasında uygulanan yöntemin bölgede bulunan diğer tarihi eserler içinde uygulanacağı bilinmektedir.

Taşınacak Diğer Tarihi Yapılar

Bu yapıların taşınmasında da Zeynel Bey Türbesinin taşınması sırasında uygulanan Modülel taşıyıcı Sistemi (SPMT) kullanılacak.
  • Artuklu hamamı
  • Ortakapı, El Rızk Camii
  • Süleymanhan ve Kızlar Camii
Dünyada ilk kez 555 yıllık bir tarihi yapıyı mevcut yerinden farklı bir yere nakleden ER-BU İnşaat firmasından İnşaat Mühendisi Oğuz Çetin, yapılan uygulama konusunda açıklama yaparken , “Taşıma operasyonunu başarıyla gerçekleştirdik. Bin Yüz tonluk yapıyı etrafında Doksan santim kalınlığında Onbeş çarpı on beş beton plaklar koyarak kaldırdık. Bu işlemlerle yapının toplam ağırlığı Bin Beş yüz tona ulaştı. Operasyonda toplam Seksen kişilik bir ekip görev aldı. Plan-Proje aşaması ise 480 Gün sürdü. Dünyada iki çeşit yapı taşıma sistemi kullanılıyor. Türbenin nakli sırasında kendinden tahrikli modüler taşıyıcı (SPMT) tercih ettik” diyerek yapılan işlemi anlattı Çetin Sözlerine şöyle devam etti: İki kilometrelik taşıma yolu için altı ay uğraştık. Türkiye’de ilk kez böyle büyük tonajlı bir araç karayoludan geçmiş oldu. Yapının tarihi 550 yıl öncesine uzanıyor. Dünyada ilk kez eski bir yapıyı bizler taşımış olduk. Taşıma işlemini gerçekleştiren firmanın yetkililerinden Cenk Kopan ise “Taşınacak sekiz yapının içerisinde eski hamam ve camiler yer alıyor. Yıkık veya hasar almış bazı yapılar ise yerinde kalarak restore edilecek, ardından özel bir kaplamasıyla yerinde bırakılacak. Böylelikle bu eserler su altında kalsalar da korunmuş olacaklar. Taşınacak diğer sekiz eserle ilgili DSİ ve Kültür Bakanlığı öncülüğünde yapılan çalışmaların tamamlandığı biliniyor. İhaleler yapıldıktan sonra bu eserlerin de taşıma işleri hayata geçirilecek” diye konuştu.   Tarihi değerlerimize bu hassas çalışma ile zarar gelmeden büyümeye gelişmeye yardımcı olan tüm yetkililere teşekkür bir borç oldu. Keza Dünya mirasları konusunda diğer ülkelere bakıldığı zaman zenginliğimiz mevcut ve bu zenginliği korumak bizim gelecek nesillere miras olması açısından birincil görevimizdir.
  İnsaatteknolojisi.net aracılığı ile inşaat magazin inşaat haberleri Daire boya gibi birçok alanda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca  Hollanda Doğayla Savaşına 15 Trilyon Dolar Harcadı Başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1