Dünya Deniz Ticaretinin %5’inin Adresi Panama Kanalı

Panama Kanalı


0

Devasa Yapılar; Panama Kanalı

İnsanlık tarihinin en büyük dokunuşlarından olan panama kanalı isminden de anlaşılacağı gibi panama sınırları içerisindedir. Bu kanal dünyanın en büyük kestirme yollarındandır. Sağladığı fayda ülke ekonomisine sağladığı katma değere bakıldığında ortaya çıkacaktır. Yapımı 1881 yılında başlanılan ancak bir türlü başarılı olamayan proje 1904 yılında ABD tarafından devam ettirilmiştir. Tamamlanması ise 1914 yılında gerçekleşmişr.

19. yy. Harikası Panama Kanalına Yakından Bakalım

Gökdelen boyutunda gemilere hizmet veren panama kanalı dünyanın en yoğun geçitlerinden birisidir.

Kestirme yol denilince sizin aklınıza gelen nedir bilinmez ama bizim aklımıza kesinlikle Panama kanalı gelmektedir. Atlantik ve pasifik okyanuslarını birbirine bağlayan bu kanal 4 hafta süren yolculuğu 10 saate kadar düşürmektedir.  Toplam geçit uzunluğu 80  Km olan panama kanalı Dünya deniz ticareti için çok büyük bir öneme sahiptir. Bir kanal Düşünün ki dünya deniz ticaretinin %5i onun üzerinde gerçekleşsin.  Panama kanalında Balık geçişi yoktur bunun sebebi ise yükseltme havuzlarıdır.
Panama Kanalının Panama ülkesinin Ekonomisine Etkileri

Öncelikle belirtmek isterim ki ABD panama kanalındaki haklarından 1999 yılında vazgeçmiştir. Ön şart olarak da başka ülke savaş gemilerinin geçişine müsaade edilmemesi olarak göstermiştir.  Kanal geçişi ücretleri 40 bin dolardan 200 bin dolara kadar çıkabilmektedir. İstanbul boğazı muhteşem güzelliğini ile bize hayat verirken ne yazık ki ekonomide bir değeri yoktur. Son olarak bir daha ki yazımızda kanal İstanbul’u anlatmayı ve gururlanmayı temenni ediyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0