Daire Boya Hakkında Her Şey

363
1k Paylaşım, 363 Beğeni


Daire Boya Hakkında Her Şey Dairenizi Boyatmadan Önce Mutlaka Okuyun

Yoğun çalışma temposu ve diğer ailevi sorumlulukların arasında bir de boya badana gibi işlerle uğraşmayı herhalde kimse istemez. Bu gibi durumlarda ilk yaptığımız şey belki de hepimiz için geçerli olmasa da yapmayı düşündüğümüz tadilat konusunda bir usta ya da firma ile irtibata geçmek olmaktadır. Bu durum hem avantajları hem de dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Konumuz gereği daire boya hakkında bir usta ile ya da firma ile anlaşmadan önce uygun fiyat ve kaliteli sonuç için üzerimize düşenleri yapıyor muyuz? Çoğumuz da bu sorunun cevabı hayır olacaktır. İnsanlar genel de daire boyatmak için bir tanıdık vasıtası ile önüne gelen ilk usta ile anlaşma yapmaktadır. Bu ise daha ucuza yaptırabileceği daire boya işini daha fazla para ödeyerek yaptırmaya neden olmaktadır. Biz de bu durumda sizlere Daire boya ve benzeri ev tadilat işleri hakkında kalite ve ekonomiye götürecek yolda büyük yardımı olacak soruları ve cevaplarını derledik.

Daire Boya Yaptırmadan Önce En İyi Fiyata Nasıl Ulaşabilirim?

Dairemi Boyatmak İstiyorum Fakat Boya Türüne Karar Veremedim Hangisi Doğru?

Dairemi Boyatırken Malzemeli Mi Yoksa Sadece İşçilik Olarak Mı Anlaşmalıyım?

Daire Boya Yapılırken Hangi Malzemeler Kullanılmalıdır?

Daire Boya Aşamaları Nelerdir?

Daire Boya Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

Daire Boya Bittikten Sonra Yapmam Gereken Bir şey Var mı?

Gibi soruları sormanız ve bunlara cevaplar bulmanız gerekmektedir. Sadece bu sorular ve bu sorulara vereceğiniz cevaplar ile hem ucuz işçilik hem de kaliteli işçiliği bir arada elde edebilirsiniz. Aksi durumlarda ise hem pahalı hem kötü ya da ucuz kötü Pahalı iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Amaç her zaman ekonomi ve kaliteyi bir arada yakalamak olmalıdır. Gelin isterseniz bu sorulara beraber cevaplar arayalım.

Öncelikle Şunu belirtmek isterim ki İnşaat teknikeriyim ve yıllardır Alçı boya ustalığım vardır. Taşeronluk yapmışımdır. İşin hem müşteri hem de hizmet veren tarafında bulunan birisi olarak sizi anlayabilmekteyim. Bu açıklamadan sonra dilerseniz sorularımıza ve cevaplarımıza geçelim.

Daire Boya Yaptırmadan Önce En İyi Fiyata Nasıl Ulaşabilirim?

Bu alanda yapılan en büyük hata tanıdıklar vasıtası ile usta bulmak olacaktır. Unutmayın ki daire boya işi yapan binlerce usta var neden bir tanıdığın acı tatlı tecrübe ve fiyatları ile yetinelim ki. Unutmayalım her zaman daha iyisi ve daha uygunu vardır. Bu yüzden çeşitli kaynaklardan birden çok ustadan fiyat almalı ve verecekleri hizmet hakkında ön bilgi alınmalıdır. Bu size neyi kaça yaptıracağınızı gösterecektir. Genel anlamda her usta kendi ustalığını ve hizmetini övme açısından bu nedeni kullanmaktadır. Fakat bu konuda haksız sayılamazlar

Dairemi Boyatmak İstiyorum Hangi Marka Ürünlerini Tercih Etmeliyim?

Daire boyatma fikri aklınıza geldiğinde ilk düşüneceğiniz şey kullanılacak ürünlerin markası olabilir. Bu çok doğal bir durumdur. Bu konuda sizlere tek tavsiyemiz şu olacaktır. cafcaflı reklamlar sizi aldatıp fazladan para ödetmesin. Kalburüstü adı sanı duyulmuş tüm markalar beklentilerinizi karşılayacaktır. Markadan ziyade ürün sınıflarına dikkat etmelisiniz. Çünkü birçok markanın aynı marka adı altında 3. sınıf ürünleri vardır. Bunlara denk gelmemeniz durumunda sorunsuz sonuç elde edersiniz.

Dairemi Boyatmak İstiyorum Fakat Boya Türüne Karar Veremedim Hangisi Doğru?

Bu konuda günün modası, evinizin bulunduğu şehir ve evin alanı gibi değişken sebepler en doğru seçimi bir profesyonele bırakmanızın daha faydalı olacağını işaret etmekte. Bu nedendendir ki Plastik boya silikonlu boya ve hatta yağlı boya gibi tercihleri bırakın ustanız alsın ya da birlikte neden sonuç ilişkisi içerisinde birlikte alın.

 

Dairemi Boyatırken Malzemeli Mi Yoksa Sadece İşçilik Olarak Mı Anlaşmalıyız?

Bu konuda sizlere tavsiyem şu olacak kesinlikle sadece işçilik vermelisiniz. Çoğu usta malzemeyi daha ucuza alma vaadi ile malzemeyi kendisi alma talebinde bulunmaktadır. Ve bu ustaların çoğu ucuza alsa da size ancak piyasada bulabileceğiniz fiyatlarda verecektir. Bir diğer sebebi de işin sonunda malzemeli işçilikte bazı art niyet sahibi ustalarımız boya ve araç gereçlere el koyma yetkisini kendinde bulmaktadır.

Daire Boya Yapılırken Hangi Malzemeler Kullanılmalıdır? Ve Kullanım Amaçları Nelerdir?

Daire boya yapılırken kullanılan başlıca malzemeler şunlardır

Kestirme Fırçası: Boya yapılacak yüzeyde pencere ve kapı kenarı boru dipleri gibi rulonun girmesi zor ya da imkânsız olan kısımları boyamak amacı ile kullanılır.

Rulo: Boya yapılacak yüzeylere boya vurulması için kullanılır.

Merdiven: Yüksek yerlere daha rahat boya vurma amacıyla kullanılır.

Boya: Ana malzemedir onsuz olmaz J

Kâğıt Bant: Ambalaj amacı ile dolap kenarı kapı pervazı gibi boya değmesini istemediğimiz alanlarla boyanacak alanın birbirinden ayrılmasını sağlar.

Hışır naylon: Taban yüzeylerin boya ile temasını engellemek için kullanılmaktadır.

Parmak rulo: Radyatör arkası dolap kenarı gibi alanların yani rulonun giremeyeceği alanların boyanması amacıyla kullanılır.

Rulo sapı: Rulo ve parmak rulo Yâda robot fırça gibi malzemelerin yüksek yerlerde daha rahat kullanılmasını sağlamaktadır.

Robot Fırça: Bu aracın mantığı kestirme fırçası ile aynıdır sadece sap takılabilme özelliği vardır.

Boya ızgarası: Kovada ki boyanın daha rahat alınmasını ve damlama olmaması adına kullanılmaktadır.

Daire Boya Aşamaları Nelerdir?

Boya aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz. Boya yapılmadan önce eşyalar istiflenmeli gerekli ambalajlar yapılmalıdır. Daha sonrasında ise boya yapılacak yüzeylerde gerek var ise tamirat yapılmalı sonrasında ise astar boya vurularak asıl renge geçilmelidir. İki kat boya vurulduktan sonra yapılan ambalajlar sökülerek eşyalar yerlerine koyulmalıdır.

Daire Boya Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

Daire boya sonrasında özellikle köşe diyebileceğimiz ahşap kapı kenarları süpürgelik dipleri dolap kenarları gibi görünmesi zor alanların kontrol edilmesi gerekmektedir. Genelde ustaların işçilikten kaçtığı noktalar bunlar olacaktır. Birde boya yapıldıktan sonra boyanın kapatıp kapatmadığına dikkat etmeniz de büyük fayda var bazı art niyetli ustalar astara asıl boya karıştırarak boya işini astar boya karışık ve asıl renk olmak üzere iki katta bitirmektedir. Oysaki uzun yıllar kalıcı olmasını istediğimiz boya da astara boya katılsa dahi iki kat ana renk vurulmalıdır.

 

Daire Boya Bittikten Sonra Yapmam Gereken Bir şey Var mı?

Daire boya bittikten sonra bu yazıda ki edindiğiniz tecrübeleri boya yapılan alanda tek tek kontrol etmeniz de fayda vardır. Son olarak bazı boya ustaları işe başlamadan önce farklı iş bittikten sonra farklı fiyatlar verebilmektedir. Bu konuya ayrıca özen gösterin ve fiyatlarınızı ve alacağınız hizmetleri en ince ayrıntısına kadar konuşun.

İnsaatteknolojisi.net Sitesi İle Bir Çok Konuda Bilgi Sahibi Olabilirsiniz.

2018 yılı itibari ile kurulan insaatteknolojisi.net sitesi ile inşaat alanında hemen her konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. İnşaat haberleri, inşaat magazin, imalat rehberi, şehir rehberi, emlak, belgesel ve animasyon, iş güvenliği önlemleri, mesleki bilgi ve meslekler hakkında bilgi Teknik terimler sözlüğünden çeşitli programların kullanımına kadar sitemiz aracılığıyla bilgi edinmek için sitemizi takip etmeyi unutmayınız. Yorumlarınızla bizlere destek olmanızı beklemekteyiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

363
1k Paylaşım, 363 Beğeni
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF