Ahşap Evler Hakkında Hiç Duymadıklarınız


0


Ahşap Evler Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey!

İnsanoğlu yeryüzüne geldiği andan itibaren kendi yaşam standartlarını yükseltmek adına sürekli bir arayış içine girmiştir. Fakat günümüzde konfor artış gösterirken özel hayat zarar görmüştür. Bireysel mağaralardan çadırlara, çadırlardan ise kerpiç ahşap evlere geçişte şu an durum bir şehri çok katlı bir gökdelene sığdırmaya kadar gitti. İnancımız gereği bu durum her ne kadar kıyamet alameti olarak gösterilse de insanoğlunun gerek artan nüfus gerekse azalan imkânlar nedeniyle bu yöntemi seçmektedir. Var olan kaynaklar insanların ihtiyaçlarına gün geçtikçe yetişmekte zorlanmaktadır. Bu yazımızda ele alacağımız konu “Ahşap Evler” olacak.

Ahşap Evlerin Yapı Teknolojisi Açısından Özellikleri

Ahşap evler kendine has mimarisi, Ekonomikliği bakımından verimi insan sağlığı üzerine etkileri gibi birçok bakış açısıyla ele alınabilir. Birbirinden çekici özellikleri bulunan bu evleri gelin hep beraber inceleyelim.
  • Ahşap evler Uzun ömürlüdür. Gerekli bakımı yapıldığında yüzyıllar boyu sağlamlığını koruyacaktır.
  • Ahşap Evler sağlıklıdır. İnsan sağlığı açısından en elverişli yaşam ortamlarından birini sunar
  • Ahşap Evler Depreme dayanıklıdır. Betonarme gibi diğer yapı türlerine bu konuda büyük üstünlüğü vardır.
  • Ahşap Evler Olası çökmelere karşı bu yapılar Betonarme ya da çelik kontrüksiyon yapılara göre oldukça hafiftir vereceği zarar az olacaktır.
  • Ahşap Evler Yangına dayanımı zayıftır fakat yalıtım malzemeleri ile bu dezavantaj kolay kapatılabilir.
  • Ahşap evler haşere barındırır yine gerekli bakım yapılması durumunda bu durum ortadan kalacaktır.

 

Ahşap Evlerin İnsan Sağlığı Açısından Etkileri Nelerdir?

Ahşap evlerin özelliklerini sıralarken haşere barındırması konusuna da değindik. Aslında ahşap evler bize tam bu noktada çok büyük bir ipucu veriyor. Doğal yaşamın devam ettiği ya da müsaade edildiği ortamlar insan sağlığı açısından en ideal ortamlardır. Nasıl ki meyvenin iyisinde kurt bulunur iyi yaşam alanı da diğer canlıları da barındırır. Sözün kısası Şehir yaşamında ahşap ev imkânı ancak çok varlıklıların elde edebileceği bir lükstür. Bu lüksü yakalarsanız ondan asla vazgeçmeyin.

Yazılarımızı beğeniyorsanız lütfen yorumlarınızı eksik tutmayınız.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0