2019 Toki 50.000 Konut Başvuru Şartları! Güncelleme


0

2019 Toki 50.000 Konut Başvuru Şartları

Geçtiğimiz günlerde Kasımpaşa’da düzenlenilen 50.000 konutum tanıtım törenine katılan Erdoğan Ziraat Bankası ve Halk Bankası vasıtası ile taleplerin toplanılmasına başlanacağını bildirdi. Vatandaş ise Toki evleri başvuru şartları nedir? Toki Başvuru evrakları nelerdir? gibi soruların cevaplarını aramakta!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği müjde sonrası Merak edilen tüm detayları sizin için derledik.

  •  Talep toplama işlemleri 45 gün sürecek
  • Proje 67 ilimizde toplam 140 proje ile 50.000 konut olarak tasarlanacak.
  • Toplam proje bedeli 10 Katrilyon lira olacağı hesaplanmaktadır.
  • Konut tipleri B ve C blok olacağı 75 ile 128 m2 olacağı tahmin edilmektedir.
  • Alt gelir grubu konutların; Şehre göre değişiklik gösterecek olsa da 388 liradan başlayacağı belirtilmektedir.
  • Ödeme süresi 20 olacak.
  • %10 ile %20 arasında bir peşinat olacaktır.
  • 500-1000 lira başvuru masrafı olacaktır.
  • Ayrıca Şehit aileleri, Harp ve vazife malüllerine, Dul ve yetim olanlara faizsiz olarak kredi imkanı sunulacak bunun için yapılması gereken Sosyal güvenlik kurumu emeklilik işlemleri genel müdürlüğünden hak sahibi olduğuna dair belge alınması bu belge ile ziraat ya da halk bankasına başvuruda bulunmasıdır. Faizsiz konut kredi miktarı 2019 yılı için 137 bin türk lirası olarak belirlenmiştir.

TOKİ KONUT KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI

TOKİ’nin alt gelir grubu ve emekliler için başvuru şartları “www.toki.gov.tr” sitesinden elde edilen bilgilere göre şöyledir:

– T.C. vatandaşı olması,

– Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),

– Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması(Şehit Aileleri, Harp ve – Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),

– Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve – Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

– Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),

– Aylık hane halkı gelirinin 4.500 TL’den az olması

– Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması gerekmektedir.
TOKİ herhangi bir şekilde şans arttırmak için yapılan birden fazla başvuruyu kabul etmemektedir. Şehit ve Gazi yakınlarına, engellilere özel başvuru şartları olduğu ve bu kişilere öncelik tanınacağı da bilinmelidir.

TOKİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

– TC Kimlik fotokopisi

– Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve yetimlerden “Hak Sahipliği Belgesi”

– Engellilerden Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi ya da en %40 oranında engelli olduğu yazılan ve tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporu

– Emeklilerden, emekli olduğunu gösteren belge istenmektedir.

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Faizsiz konut kredisi aldıktan sonra, devam eden ödemelerinizi E Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. E Devlet şifrenizle E Devlet’e (www.turkiye.gov.tr) giriş yaptıktan sonra arama bölümüne ‘Faizsiz Konut Kredisi Sorgulama’ yazıp arama butonuna basın. Karşınıza ‘Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)/Faizsiz Konut Kredisi Sorgulama’ (https://www.turkiye.gov.tr/ toplu-konut-idaresi-toki-faizsiz-konut-kredisi-sorgulama) sekmesi çıkacak. Ona tıkladığınız zaman ödemeye devam ettiğiniz faizsiz konut kredilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Toki 50.000 Konut İstanbul ilinde 6300 konut inşa payı olacak

Toki 50.000 Konut Ankara ve Toki 50.000 Konut İzmir gibi büyük şehirler projede büyük pay sahibi olacak. Gelişmeleri sizin için takip etmeye devam edeceğiz.

YOĞUN TALEP ÜZERİNE

Proje kapsamında 22 Mart 2019 tarihinde başvuru süresi dolan “Diğer Kategori” başvuruları, yoğun talep nedeniyle bir gün daha uzatılarak, başvuru süresi bitiş tarihi 25 Mart 2019 olarak revize edilmiştir. Emekli Kategorisi başvuru başlangıç tarihi de 26 Mart 2019 olarak revize edilmiştir. Kamuoyuna duyurulur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0