İnşaat Teknolojisi Bölümü Bilgi


361
1k share, 361 points

İnşaat Teknolojisi Bölümü

İnşaat Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgiler

İnşaat sektörü Türkiye’de diğer sektörleri de ayakta tutan bir sektördür. Mühendisten ustaya kadar birçok meslek gruplarına iş gelir kapısıdır. Bu mesleklerden birisi de inşaat teknikerliğidir. İnşaat teknikeri olmak ise 2 yıllık bölümler arasında en zor bölüm denilebilir. İnşaat mühendislerinin aldığı eğitiminin bir nevi sıkıştırılmış versiyonu ile inşaat teknikerleri mezun olabilmektedir. Üniversitelerin Meslek yüksekokullarında alınan 2 yıllık eğitim sonunda başarılı olanların inşaat teknikeri olarak iş bulma imkânı İnşaat mühendislerinden daha fazladır. Bunun başlıca sebebi aynı işi ucuza yapmalarıdır. İnşaat mühendislerinin yaptığı hemen her işi teknikerlerde yapabilecektir. Çoğu mimar projelerini teknikerlere çizdirerek sadece imza kısmında çalışmaktadır. Çoğu mühendis metraj hak ediş gibi dallarda teknikerler ile çalışmaktadır. İnşaat teknolojisi bölümünde göreceğiniz derslerden bazıları şunlardır.

İnşaat Teknolojisi Bölümü Bazı Dersler

Malzeme bilimi

Betonarme yapılar

Zemin mekaniği

Mukavemet

Prefabrik yapılar

Topografya

İnşaat Teknolojisi Mezunu İnşaat Teknikerleri Nerelerde Çalışabilmektedir

İnşaat Teknikerleri çalışma alanları Toki şantiyeleri yap sat projeleri, Karayolları genel müdürlüğü çalışmaları Devlet su işleri Kısacası tüm inşaat faaliyetlerinde bulunabilmektedirler.

İnşaat Teknikeri Ne kadar Maaş Alır?

Bu kişinin kendini geliştirmesinden tutunda hangi alanda hangi işte çalıştığına kadar birçok durum ile değişkenlik göstermektedir. Genel olarak bir fiyat aralığı belirtmek gerekirse 3000-3500 Tl bir maaş aralığı bulunmaktadır. Bu çoğu iki yıllık bölümlerin aldığı ücret ortalamasının üzerindedir. 2018 yılı sonlarında yaşanan ekonomik gelişmeler inşaat teknikerleri maaşlarını olumsuz yönde etkilemektedir.


Like it? Share with your friends!

361
1k share, 361 points

What's Your Reaction?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
0
Nefret
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlendim Eğlendim
0
Eğlendim
geeky geeky
0
geeky
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Hıhhıhıh Hıhhıhıh
0
Hıhhıhıh
Aaa Aaa
0
Aaa
Kazanmak Kazanmak
0
Kazanmak

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İnşaat Teknoloji Bölümü konisunda
    Verdiginiz bilgi içim çok teşekur ederim super aciklayici olmuş sıkılmadan okudum

%d blogcu bunu beğendi: